Dobry, zły i brzydki – Deadpool

Dobry, zły i brzydki to kultowy włosko-hiszpański spaghetti western w reżyserii Sergia Leone, który miał swoją premierę w grudniu 1966 roku. Zaliczany jest do trylogii dolarowej, do której należą też Za garść dolarów i Za kilka dolarów więcej. Jednocześnie film zamyka trylogię. W głównych rolach zagrali Clint Eastwood (jako dobry), Lee Van Cleef (jako zły) oraz Eli Wallach (jako brzydki). Film odniósł wielki sukces we Włoszech, natomiast w Stanach Zjednoczonych został skrytykowany za swoją bruta…

Deadpool


– Deadpool? Co Ty robisz w mojej recenzji?
6


– Dobra, już dobra i tak już zmierzałem do…

Dobry, zły i brzydki to trzeci tom serii Deadpool rozpoczętej w 2013 roku w ramach Marvel Now. Scenarzystą jest (ponoć znany) amerykański komik Brian Posehn. Jedyne co trzeba wiedzieć przed lekturą, to to że w umyśle Deadpoola ukryta jest agentka S.H.I.E.L.D., oraz że od jakiegoś czasu (anty?)bohater jest celem dziwnych napadów, w trakcie których jest usypiany i okradany z narządów wewnętrznych.

Deadpool

Na samym początku… cofamy się do lat 70-tych, w których Wade działając w kostiumie z afro, widząc popularność jaką zyskują drużyny, postanawia zasilić szeregi Bohaterów do wynajęcia. Poznajemy w ten sposób złoczyńcę o pseudonimie Biały Człowiek (co jest prze4dmiotem wielu żartów) oraz niejaką Carmelitę. Historia ma swoje zakończenie w czasach współczesnych, gdy Biały Człowiek powraca, by się zemścić na bohaterach, jednocześnie kierując nas do właściwej historii.

Deadpool widząc, że ma kłopoty zwraca się do innych uczestników programu żołnierz plus – Kapitana Ameryki i Wolverine’a. Jest to o tyle przewrotne, że Ci panowie mają (czy mieli) ze sobą na pieńku, po Captain America Annual 8. (A tak btw. pamiętacie tę okładkę? ), w którym to Kapitan obiecał Loganowi, że nie dopuści do ich ponownej współpracy. No cóż, odkąd Wolvie sprzedaje komiksy i jest w każdej możliwej drużynie, przestało to być chyba aktualne, a Wolverine znów pojawił się na okładce w towarzystwie kapitana.

Dobry, zły i brzydki

– No to mamy go na chwilę z głowy.

Konkluzja komiksu Deadpool – Dobry, zły i brzydki to nawiązanie do westernu z Clintem Eastwoodem, ale nawiązanie nieoczywiste i zakamuflowane. Na pierwszy rzut oka zdaje się, że chodzi tylko o dopasowanie etykiet dobrego (dla Kapitana, bo jest i dobry, i ma włosy blond), złego (dla Logana, przyjemny w końcu nie jest) no i brzydkiego (dla Wilsona oczywiście). Jednakże przypatrując się uważniej można dostrzec głębszą analogię. Podczas gdy film dzieje się w czasach wojny secesyjnej i konfliktu północ-południe, akcja komiksu zostaje przeniesiona do Korei Północnej, pozostawiając konflikt z Koreą Południową w domyśle. Przy tej okazji kilka faktów o tym kraju. Granica Korei Północnej i Południowej to najbardziej ufortyfikowana granica na świecie. Konflikt pomiędzy tymi krajami nigdy nie został rozwiązany i mimo że od wojny minęło już 60 lat, nadal aktualne jest ogłoszone zawieszenie broni. Korea Północna jest krajem zmilitaryzowanym, a Armia Ludowa liczy ponad milion żołnierzy. W kraju tym mocno rozwijany jest przemysł zbrojeniowy, a jednym z sukcesów armii było przechwycenie amerykańskiego okrętu rozpoznawczego USS Pueblo. Wracając do komiksu, przywódca tego kraju w uniwersum Marvela, w celu wzmocnienia armii, postanowił stworzyć swoją własną drużynę mutantów. Losy dobrego, złego i brzydkiego splatają się w obozie pracy (w filmie jest to obóz jeniecki), w którym szkoleni są koreańscy mutanci. Każda koreańska wersja to skrzyżowanie DNA odpowiedniej amerykańskiej wersji z organami, których dawcą mimo woli był Deadpool. I tak otrzymano Deadpoolo-Cyclops’a, Deadpoolo-Storm, Deadpoolo-Colossus’a, itd. Jako ciekawostka dodam, że rzeczone obozy istnieją na prawdę, a można do nich trafić, m.in. za postanowienie portretu przywódcy na podłodze. Zaś odpowiedzialność zbiorowa nakazuje, aby wraz ze skazanym osadzona była w obozie cała rodzina.

Z Deadpoolem mam taki problem, że wiele rzeczy nie jest dla mnie oczywiste. Dopiero szukając informacji w Internecie można doszukać się głębszego sensu. Druga sprawa to żarty, tłumacz stara się jak może przełożyć je na język polski, co wychodzi mu lepiej lub gorzej. No i po trzecie, trzeba dobrze znać uniwersum Marvela, aby zrozumieć przebieg wydarzeń. To co wymieniłem powyżej to tylko początek, Dobry, zły i brzydki oferuje dużo więcej licznych nawiązań.

Dobry, zły i brzydki

 

3
Wilk Deadpool

Share This: