Europejskie komiksy na ekranie, cz. 2 – Władcy Chmielu

O komiksowej serii Władcy Chmielu  pisałam w swojej pierwszej recenzji dla portalu. Komiks wydawany we Francji w latach 1992-99, doczekał się swojej telewizyjnej adaptacji już w 1996 roku.

Serial zatytułowany Les Steenfort, maîtres de l’orge opowiada historię belgijskiej dynastii piwowarów, którzy w cieniu Ardenów stawiają pierwsze kroki w warzeniu piwa. Podobnie jak w przypadku komiksu, każdy z sześciu odcinków koncentruje się na jednym z członków rodziny Steenfortów, a całość została podsumowana pełnometrażowym filmem Le Destin des Steenfort.

Władcy ChmieluJak sugerują francuskie tytuły, ani serial ani film Władcy Chmielu nie ukazały się w Polsce. We Francji produkcje też nie zrobiły fenomenalnej kariery, pomimo że za scenariusz odpowiadał nie kto inny jak Jean Van Hamme.

Serialowi Władcy Chmielu to całkiem niezła adaptacja komiksu, ale niewiele więcej można o nich powiedzieć. W telewizyjnej wersji zabrakło lekkości komiksu i większą wagę przyłożono do nad wyraz rozwlekłych wątków rodem z telenoweli. W rezultacie widz otrzymuje odrobinę papkowatą mini serię, kierowaną raczej do starszych entuzjastek Mody na sukces i pochodnych, doskonałą dla tych, którzy o istnieniu komiksu nawet nie mają pojęcia.

Władcy Chmielu

Niedostępna polska wersja językowa nie jest specjalną stratą dla polskich fanów komiksu. Serial i film mogę polecić uczącym się francuskiego. Język jest dość prosty, przez co łatwo zrozumiały, a tempo mówienia, jak na francuskie standardy, wyjątkowo wolne.

Serial jest dostępny na DVD oraz na YouTubie.

Share This: