Trupie Gadki

Trupie Gadki - OkładkaTrupie Gadki to już czwarty tytuł po The Shadow, Black Kiss i Opowieściach Frontowych jaki otrzymujemy od Planeta Komiksów.  Podobnie jak w przypadku poprzednich albumów wydawnictwo będę chwalił za dobór tytułów do wydania. Trupie Gadki to świetny album, który powinien zainteresować każdego, od dzieci nie bojących się rysunkowych zombie, aż po dorosłych ciekawych humorystycznego spojrzenia na znane postacie historyczne.

Trupie Gadki – Sezon 1 to zbiorczy album, w którym zebrane są krótkie wywiady ze znanymi postaciami. Możemy tu znaleźć całą plejadę naukowców, odkrywców, polityków czy nawet przestępców.Trupie Gadki - Albert Einstein Taka zbieranina różnych osobistości ma ze sobą jedną wspólną cechę, wszyscy są martwi, i to właśnie stanowi najciekawszy element świetnego pomysłu na komiks. To, co mają do powiedzenia o sobie samych tacy ludzie jak Albert Einstein, Rasputin, Maria Skłodowska-Curie, Joanna D`Arc czy Czyngis Chan jest bardzo często prześmieszne, ciekawe, a nawet pouczające. Trupie Gadki to zbiór krótkich lekcji historii, na których poznajemy dzieje historycznych postaci z pierwszej ręki. Autor komiksu, a zarazem reporter przeprowadzający wywiady prowadzi dialogi z najciekawszymi postaciami z dziejów ludzkości w sposób pełen polotu i humoru. Pełne niewinnych dowcipów rozmowy czyta się bardzo lekko i z ogromnym zaciekawieniem.  Sam nie mogłem się doczekać, żeby dowiedzieć się jaka persona udzieli wywiadu na kolejnej stronie i co ciekawego będzie miała do powiedzenia. W efekcie ten dość krótki komiks przeczytałem za jednym podejściem w krócej niż godzinę, co jak na komiks rozrywkowy jest dla mnie wynikiem idealnym. Lektura pomimo oczywistej powtarzalności nie jest męcząca nawet w najmniejszym stopniu. Krótkie wywiady są skondensowane do najciekawszych informacji o danej postaci, kilku drobnych gagów i zabawnej pointy pojawiającej się zazwyczaj na końcu wywiadu.

Trupie Gadki czyli wywiad z zombie

Maria Skłodowska-Curie - Trupie GadkiMogłoby się wydawać, że tak skonstruowany komiks nie zaskoczy nas niczym poza samym pomysłem na wywiad z zombie. Przyznam, że sam miałem co do tego obawy, jednak Murphy świetnie się broni prezencją postaci, zabawnymi scenami oraz doborem postaci. Pomimo, że za każdym razem kiedy czytelnik przekręca stronę wie, że na kolejnej znajdzie po prostu następny wywiad w ogóle się to nie nudzi. Dodatkowo cały album został urozmaicony kilkoma planszami na całą stronę, na których znajdziemy podsumowanie informacji o postaci albo dodatkową ciekawostkę. Fajnym przerywnikiem są też dwie zagadki, na których musimy odnaleźć ukrytych bohaterów wywiadów. Całość prezentuje się naprawdę dobrze, strona graficzna o cartoonowej charakterystyce idealnie pasuje do humorystycznego stylu komiksu. Mam ogromną nadzieję, że sezon 2 Trupich Gadek będzie prezentował się na tak samo wysokim poziomie, a co do obsady wywiadów, mam kilku swoich faworytów 🙂

Wydawnictwu Planeta Komiksów gratulujemy kolejnego świetnego komisu w ofercie i serdecznie dziękujemy za egzemplarz do recenzji.

Share This: