Komiksowa piątka Pawła

Zostałem dziś nominowany przez Rafała Szłape do zabawy, w ramach której mam polecić 5, moim zdaniem dobrych komiksów, które okazałby się dobre nawet dla komiksowego laika. Dziękuje Rafałowi za nominację, a teraz bez zbędnych ceregieli zabieram się za swój spis.

maus

Maus – Art Spiegelman – Jedyny komiks, który jak do tej pory otrzymał nagrodę Pulitzera, jedyny komiks, który jak do tej pory zmusił mnie do aż tak głębokich przemyśleń na ważne tematy. Nie twierdzę, że komiks spodoba się każdemu, ale myślę, że u każdego wywoła chwile zamyślenia i refleksji. Świetna pozycja nie tylko ze względu na ciekawą formę prowadzenia fabuły, ale też ze względu na bardzo ciekawe podejście do tematyki holokaustu oraz jego psychologicznego i socjologicznego aspektu.

v

V jak Vedetta – Alan Moore, David Lloyd – mroczna wizja post apokaliptycznej, faszystowskiej Anglii. Lektura może i trudna, ale za to ambitna i bardzo wciągająca. Liczne odwołania do dzieł Szekspirowskich i innych wartości kulturowych bardzo wzbogaca i tak emocjonującą fabułę. Tajemniczość głównej postaci daje czytelnikowi wielkie pole do popisu dla swojej wyobraźni za co bardzo cenię ten tytuł.

szninkielSzninkiel – Rosiński, Van Hamme – lekka, przyjemna, humorystyczna historia o pewnym małym Szninklu 🙂 Mnóstwo ciekawych metafor i alegorii ukrytych w tym komiksie odkrywa się dopiero za 2-3 czytaniem, myślę jednak, że nawet laik doceniłby ten komiks już po pierwszym przeczytaniu.

saga

Saga – Vaughan, Staples – kosmiczne macierzyństwo okraszone wielką dawką miłości, seksu i humoru nie może się nie spodobać. Dodajcie do tego motyw Romea i Julii, wielką, międzygalaktyczną wojnę, piękne rysunki oraz świetne komentarze narratora, a będziecie mieli odpowiedź dlaczego ten komiks zdobył tyle prestiżowych nagród.

100

100 naboi – Azzarello, Risso – przede wszystkim to genialny kryminał, komiksowa formuła pasuje wprost genialnie do tej historii dlatego myślę, że każdy, nawet laik, by to docenił. Trzymająca w napięciu fabuła bardzo pobudza wyobraźnie, chyba każdy kto czytał ten komiks zadał sobie choć raz pytanie, „co ja zrobiłbym ze 100 nabojami?”.

Oto moja komiksowa piątka, pewnie macie inne odczucia co do tych komiksów, ale moim zdaniem można je z czystym sercem polecić nawet komiksowym laikom. Do wybrania swojej piątki nominuje Mariusza Basaja, Dariusza Stańczyka, Karola z Geek Zone, Karola Inglota oraz Marcina z e-legion.pl. Do dzieła Panowie 🙂

Share This: