Usagi Yojimbo Saga Księga 3

Kiedyś to było czasy, choć ulice były niebezpieczne, pełne pyszałków czyhających za każdym ciemnym rogiem. Bilans wyrównywany był przez obrońców uciśnionych, romantycznych bohaterów, wyciągających broń tylko w uzasadnionych przypadkach. Tego typu dzielne postacie można odnaleźć w czasach dzikiego zachodu w Stanach Zjednoczonych, gdzie oręż stanowiły zazwyczaj dwa kolty. W Europie śmiałków władających białą bronią odnajdujemy w średniowieczu. Japonia rodziła swoich bohaterów w czasach feudalnych, kiedy to mistrzowie miecza władali katanami. Dzisiaj tak jak mieczem tnie się tylko słowem, czemu zasłona internetu sprzyja. Trzymam w ręku broń pod dość suchym tytułem Usagi Yojimbo Saga Księga 3.

Usagi Yojimbo Saga Księga 3

Usagi Yojimbo Saga Księga 3

Usagi to ronin, samuraj bez pana, wędrujący tak trochę bez celu po bezdrożach Japonii. Po wojennych masakrach podobnych bezrobotnych wojowników było mnóstwo. Taki stan rzeczy sprawił, że zrzucono ich na samo dno hierarchii społecznej. Czy tak ludność cywilna dziękuje swoim bohaterom? Wiele wydarzeń wskazuje na to, że tak. Na pamiątkę tragicznych wydarzeń, bitwy w której zginął jego pan, długouchy wojownik nosi bliznę nad okiem, która znaczy go niczym stempel. Zmienia jego wyraz twarzy, uwidaczniając, że na nowy świat samuraj patrzy z równie wielką ironią, jaką sam został nagrodzony. Czy może sarkazmem, sam nie wiem. Aby sztuką walki posługiwać się doskonale, wpierw należy ją dobrze poznać. Czym więc różnią się te pojęcia? Tak jak mistrz Aikido – najpierw zróbmy krok w tył i zacznijmy od pojęcia jakim jest…

Cynizm

Jak podaje Słownik Języka Polskiego, cynizm to postawa życiowa charakteryzująca się nieuznawaniem obowiązujących zasad etycznych i lekceważącym odnoszeniu się do ogólnie szanowanych pojęć, praw, osób; cyniczność, złośliwość, zgryźliwość. Kojarzony jest głównie z postawą ludzi przegranych, potępianych, a na takiego wyrasta Usagi. Przynajmniej w oczach społeczeństwa, które nim pogardza. W ogólnym rozrachunku wychodzi jednak, że ronin Stana Sakaia aż tak wiele nie stracił. Pomimo twardej ścieżki, jaką zaoferowało mu życie, zachował swoje idee i wartości. Zawsze stara się stanąć po właściwej stronie i pomóc biedaczkom, tym najbardziej uciskanym. Jeżeli z kimś walczy, to właśnie z tymi, którzy nie uznają zasad etycznych, kradną, łupią, zabijają, egoistycznie troszczą się tylko o siebie.

Usagi Yojimbo Saga Księga 3

Ironia

Sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, najczęściej przeciwieństwie, dwóch poziomów wypowiedzi: dosłownego i ukrytego. Na przykład można by powiedzieć, że Marvel to super wydawca, bo wydaje same doskonałe komiksy, a wszyscy wiemy, ile ścierwa rzuca na rynek. Stan Sakai tak samo jak ja tęskni chyba za jakąś dobrą historią o Spider-manie, więc postanowił napisać swoją opowieść o pajęczaku. A właściwie o Spider-Woman. No i co, Kumo to najlepsza opowieść o Spiderze jaką czytałem ostatnimi czasy, choć przyznam, że obecnie nie czytam ich za dużo. Najprawdopodobniej jednak, jeżeli występuje tu ironia, to autor raczej jej nie zamierzał. Ot, napisał kolejną przygodową opowieść z dreszczykiem, do której prowadziły ciągnącą się przez dziesiątki poprzednich stron nitki. Mistrz! Po przeczytaniu 3 (słownie trzech) opasłych tomów o roninie, podejrzewam, że mi się to nie znudzi. Tak dobre są to opowiadania.

Sarkazm

Najgroźniejszą bronią występującą w komiksie o Usagim jest Pożeracz Traw, legendarne ostrze, zagubiony przed wiekami miecz bogów. Nie jest to zwykły brzeszczot, równie groźna co samo ostrze jest legenda z nim związana. Przed tym, kto władać będzie Pożeraczem Traw, uklękną narody. W związku z tym wokół miecza nakręcona zostaje polityczna intryga. Tymczasem w internetach najbardziej śmiercionośną bronią jest sarkazm, wg Muecke najmniej wyszukana forma ironii. Dlatego że zamiarem wypowiedzi sarkastycznej jest krytyka personalna, często zjadliwa i uszczypliwa. Tego rodzaju docinki obciążone są negatywnym ładunkiem emocjonalnym. Jeżeli pod tym tekstem pojawią się teksty w stylu Drogi Redaktorze, to najlepszy tekst, jaki napisałeś, oznacza to nie mniej, nie więcej, że sam się o to prosiłem.

Usagi Yojimbo Saga Księga 3

Czemu Ironia i Sarkazm są tak groźne w Internecie? Podczas konwersacji wypowiedzi tego typu niesione są na odpowiedniej intonacji, a często towarzyszy im też mimika. W komentarzach pisanych tego nie ma, więc łatwo można nie wyłapać drugiego dna wypowiedzi. W ograniczonych warunkach trzeba sobie radzić równie zwinnie, gdy w czarno-białym komiksie chce się przedstawić bohatera pomalowanego na zielono. W takich miejscach jak to, autor pokazuje prawdziwy kunszt. Brawo! Zresztą każda historia o Usagim stoi na wysokim poziomie, recenzja każdego tomu mogłaby zawierać te same górnolotne stwierdzenia. Czekam na dalsze losy króliczego samuraja.

Sylwester

Dziękuję Wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Share This: