25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

mfkigJubileuszowa, 25. edycja największego polskiego święta miłośników komiksu i gier odbędzie się w dniach 3-5 października 2014 roku. I tak jak przed rokiem – festiwalowe centrum zlokalizowane zostanie w łódzkiej Atlas Arenie. Gwiazdami tegorocznego MFKiG bez wątpienia będą Andreas Martens, Regis Loisel, Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński.

Po raz pierwszy do Łodzi przyjedzie Jean Van Hamme – belgijski scenarzysta komiksowy i filmowy, autor takich serii, jak „Thorgal” „XIII” i „Largo Winch”. Swoją obecność na 25. MFKiG zapowiedzieli także: mieszkający w Kanadzie Regis Loisel – rysownik serii „W poszukiwaniu Ptaka Czasu” i „Piotruś Pan”, który pracował też przy disneyowskich animacjach (m.in. „Mulan”) oraz Andreas Martens – rysownik i twórca komiksów „Rork”, „Koziorożec” , „Arq” i „Cromwell Stone”.

Do Łodzi przyjedzie szkocki scenarzysta Alan Grant, autor superbohaterskich serii „Sędzia Dredd” i „Batman” i współpracownik magazynu „2000 AD” oraz Arie Kaplan – amerykański pisarz, scenarzysta, rysownik, twórca gier komputerowych (autor książki „From Krakow to Krypton: The history of Jews in Comics”). Na festiwalu będzie można również spotkać polskich autorów mieszkających na stałe w Belgii – Zbigniewa „Kas” Kasprzaka i Grażynę „Grazę” Fołtyn-Kasprzak (Kas to rysownik m.in. komiksów „Yans”, „Halloween Blues” i „Shooting Star Marylin Monroe”, Graza jest uznaną kolorystką komiksów). Oprócz wyżej wspomnianych gości, przyjadą także Oystein Runde i Ida Neverdahl – norwescy autorzy komiksów, w październiku ukaże się w Polsce ich album pt. „Moskwa”.

Festiwal odwiedzi Ramon K. Perez – twórca komiksowej adaptacji scenariusza Jima Hensona „Tale of Sand”, a także Laurent Gomez, znany jako Salagir – twórca świetnie prosperujących portali komiksowych m.in. Dragon Ball Multiverse, amilova.com.

Egmont Polska zaplanował na festiwal obchody 15-lecia Klubu Świata Komiksów – swojego działu wydawniczego, który przez półtorej dekady publikował na polskim rynku istotne zagraniczne i rodzime graficzne opowieści. Poza tym odbędzie się spotkanie z autorami, których komiksy zostały wyłonione w pierwszym konkursie na komiks dla dzieci im. Janusza Christy i ukażą się nakładem wydawnictwa Egmont.

Wśród wielu atrakcji festiwalowych, znajdą się m.in. punkty programu przygotowywane wspólnie z Human Ark (studiem pracującym nad animacjami „Tymek i Mistrz” oraz „Diplodok” na podstawie komiksów Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka oraz Tadeusza Baranowskiego), Platige Image (animowana wersja serii „Wilq” Bartosza i Tomasza Minkiewiczów) oraz Sound Tropez (wydawca audiobooków nagrywanych na podstawie komiksów: „Żywe Trupy”, „Conan” i „Thorgal”). Na festiwalu będzie można spotkać blisko stu polskich autorów komiksowych m.in. Tadeusza Baranowskiego, Krzysztofa Gawronkiewicza, Bogusława Polcha, Michała Śledzińskiego, Przemysława Truścińskiego.

Gościem festiwalu będzie Marzena Sowa, której autobiograficzna seria „Marzi” osiągnęła międzynarodowy sukces. Tym razem opowiadać będzie o swoim ostatnim komiksie „Powstanie. Za dzień, za dwa” narysowanym przez Krzysztofa Gawronkiewicza.

Organizatorzy szykują sporo wydarzeń związanych z jubileuszem festiwalu, m.in. wystawy i publikacje. Ponadto, wśród zaplanowanych wystaw znajdą się: ekspozycja na temat Lucky Luke’a, a na niej plansze, plakaty i gadżety vintage, kolejna wystawa poświęcona scenarzyście komiksowemu i literatowi (tym razem jej bohaterem będzie Rafał Skarżycki). Festiwalowe ekspozycje będą prezentowane m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Łódzkim Domu Kultury, Domu Literatury w Łodzi i Poleskim Ośrodku Sztuki. W planach są też obchody 30-lecia „Tajfuna” wykreowanego przez Tadeusza Raczkiewicza oraz prezentacja Illustarteyourself.com i wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa projektu „Pieces Book” za „Największa ilość twórców zaangażowanych w stworzenie albumu komiksowego” – dwóch przedsięwzięć Jakuba Mazeranta, gościa festiwalu.

25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier będzie rozbudowany o duży blok poświęcony science fiction. Złożą się na niego warsztaty literackie i scenariuszowe, panele dyskusyjne prowadzone przez pisarzy, redaktorów i scenarzystów związanych z „Czasem Fantastyki”. W programie znajdzie się również wystawa ilustracji Przemysława Truścińskiego, które wzbogacają publikacje prozy Tomasza Kołodziejczaka.

W związku z zapowiedzianą na maj 2015 roku premierą nowego epizodu Gwiezdnych Wojen odbędzie się spotkani z Davidem J. Williamsem, autorem pierwszego opowiadania wydanego zgodnie z nowymi wytycznymi dla historii z uniwersum Gwiezdnych Wojen. To jedna z atrakcji strefy Star Wars.

Program festiwalu wzbogaci cosplay i stałe strefy: Manga Corner, dziecięcej i targowej oraz seansów dedykacji i warsztatów. Jeszcze większa niż przed rokiem będzie strefa gier komputerowych, konsolowych i planszowych, z blokiem teoretycznym wypełnionym spotkaniami z badaczami i twórcami gier.

W rym roku zaplanowane są turnieje: „Starcraft 2”, „Dota 2”,„League of Legends”, „Counter Strike – Global Offensive”, „HearthStone” z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Odbędzie się także zlot fanów gier komputerowych Fan4Fan z licznymi konkursami i zabawami dla osób nie biorących udziału w turniejach. 25. MFKiG zaprasza również do turniejów na konsole PS3:  „Tekken Tag Tournament 2”, „Ultra Street Fighter IV”, „Mortal Kombat” i „Ultimate Marvel vs Capcom 3”. Natomiast na konsolach Xbox360 będzie mógł pograć każdy kto przyjdzie do strefy gier. Nie zabraknie też gier planszowych i strategicznych.

Ponadto poza Łodzią zorganizowane będą trzy wystawy komiksowe w Łowiczu (Miejska Biblioteka im. A.K. Cebrowskiego), Piotrkowie Trybunalskim (Ośrodek Działań Artystycznych) i Wieluniu (Wieluński Dom Kultury).

Festiwal pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Ojczysty – dodaj do ulubionych. Zadanie współfinansowane ze środków Województwa łódzkiego.

Organizatorami MFKiG są Stowarzyszenie Twórców „Contur”, Grupa SC2 i Dom Literatury w Łodzi, sponsorem głównym firma Atlas, a najważniejszymi partnerami Miasto Łódź, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

www.komiksfestiwal.com

www.contur.org.pl

www.citystories.eu

www.facebook.com/FestiwalKomiksu

Z dumą ogłaszamy, że Czas na komiks objął patronat medialny nad 25. Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier.

Share This: