Krótka Kronika Marvela rok 1942

Krótka Kronika Marvela rok 1942

Kronika Marvela rok 1942 a kronika historyczna. Stany Zjednoczone przystąpiły do światowego konfliktu, jakim była II Woja Światowa, dopiero 7 grudnia 1941 roku. Data ta związana jest z niesygnalizowanym atakiem Japonii na bazę lotniczą na Hawajach w Pearl Harbor. Atak polegał na kompletnym zaskoczeniu wojsk USA, bez wypowiedzenia wojny, tak aby baza nie była przygotowana na odparcie ataku. Co ciekawe, to nie pierwszy raz, jak Japończycy wykonywali działania wojenne w ten sposób, wcześniej podobnie zaatakowano rosyjskie pancerniki zaokrętowane w Port Artur w lutym 1904 roku. Japończycy wygrali bitwę z Amerykanami, jednakże głównego założenia nie udało się wypełnić. Lotniskowce, dające przewagę Stanom Zjednoczonym w bitwach morskich, w momencie ataku na Pearl Harbor przebywały na misjach, czego japoński zwiad najwidoczniej nie wiedział. Mimo zatopienia połowy pancerników, lotniskowce pozostały w czynnej służbie. Japończycy nie przewidzieli jeszcze jednego faktu.

Kronika Marvela roku 1942

Zdradziecki plan odbił się szeroko w świecie komiksowym. Pogardzani do tej pory niemieccy naziści ustąpili miejsca japońskim zdrajcom. W 1942 to właśnie Japończycy stali się głównym nemezis superbohaterów takich jak Human Torch, Kapitan Ameryka, czy Angel. Na każdym kroku podkreślano jak niehonorowo postąpiono atakując z zaskoczenia, bez wypowiedzenia wojny. Mali żołnierze często pokazywani byli karykaturalnie, z dużymi, bobrzymi zębami lub z dwoma rzędami pokrytych krwią kłów. W komiksach Timely Comics nazwa Pearl Harbor powtarzana była jak mantra, rezonując po niemal wszystkich tytułach wydawnictwa. Nawet Red Skull, powracając kolejny raz zza grobu, przez pierwszą część historii nosił uniform, na którym miast (tak jak dotąd) swastyki widniał symbol zachodzącego Słońca. Walka się zaczęła, a w komiksach wręcz huczało.

Debiut

W kwietniu 1942 pojawił się nowy młody przebieraniec, Secret Stamp, wpisując się na listę w Captain America #13. Opowieść o młodym chłopaku była czystą propagandą, nakłaniającą dzieciaki do kupna wojennych znaczków. Zysk ze sprzedaży kierowany był na działania wojenne. Lewy górny komiksowy kadr na stale został zarezerwowany dla Roddyego Colta, nakłaniającego do kupna znaczków. W historiach Roddy rozprowadzał znaczki przemierzając miasteczko na rowerze, a gdy trzeba było obić nazistowską gębę, na scenę wkraczał jako Secret Stamp. Propaganda nie ominęła innych superbohaterów, Kapitan Ameryka też miał swoje pięć minut. Obserwując horyzont, wyjaśniał Bucky’emu jak to ważne jest wsparcie wojsk, podpierając to frazesami o obywatelskim obowiązku. Patos ściekający z każdego zdania.

Kronika Marvela roku 1942

Filmowa kronika Marvela roku 1942 – MCU

Na kartkach Marvel Mystery Comics #34 do życia zostało powołane uniwersum filmowe Marvela. Filmowa kronika Marvela roku 1942 przedstawia pierwszy film jakim był horror przedstawiający bestię z Kanionu Kaktusa. Niedługo po tym wydarzeniu na pokusę urośnięcia do rangi filmowych gwiazd zostali wystawieni przyboczni Kapitana Ameryki i Human Torcha, Bucky i Toro. Razem ze swoją drużyną, Young Allies, udali się do studia filmowego, w którym, rzecz jasna, czekało na nich niebezpieczeństwo ze strony Piątej Kolumny. W Timely Comics nikt zapewne się nie spodziewał, że ich bohaterowie rzeczywiście wkroczą na ekrany kin. Ale na to trzeba było jeszcze długo poczekać. W warstwie scenariuszy pojawiły się też niezaprzeczenie zagrywki. W Marvel Mystery Comics #34 wykonano po raz pierwszy zabieg, w którym na kartkach komiksu bohaterowie stają twarzą twarz ze swoim stwórcą. Brak weny u Billa Everetta spowodował, że Human Torch i Toro opuścili plansze, aby wspomóc swojego ojca. Uzupełniało to wręcz filmową narrację, a doskonała idea była jeszcze wielokrotnie wykorzystywana.

Kronika Marvela roku 1942

All New Marvel

Z datą czerwiec 1942 pojawił się pierwszy komiks z etykietą All New. W Joker Comics #2 czytelnikom została przedstawiona Tessie the Typist. Zachwycająca swą urodą blondwłosa sekretarka zapoczątkowała nowy ruch w komiksach Marvela, wykorzystujący lekki duch historii o zabarwieniu humorystycznym i romantycznym. Każda plansza przedstawiała Tessi w krótkiej scence rodzajowej, pokazującej bohaterkę to w domu, to w pracy, to na zakupach. Pozostawiając za plecami trudne tematy o wojnie, mogliśmy obserwować bohaterkę w obrazkach ze zwykłego życia. W samym Marvelu nastąpiła także zwykła zmiana, rodem wyjęta z życia zwykłego zjadacza bułek. Z pracy odeszła kreatywna para Joe Simon i Jack Kirby, a nowym pracodawcom artystów został nie kto inny niż DC. Na szczęście nie odbiło się to na jakości tytułów, inni twórcy zdołali już się nauczyć jak tworzyć dynamiczne kadry.

Tymczasem tu się kończy Kronika Marvela roku 1942– do zobaczenia za rok!

Sylwester

Koniecznie sprawdź pozostałe odcinki kroniki:

Share This: