XXIV Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

     Już niedługo, bo w dniach 4-6. października, w Łodzi w Atlas Arenie odbędzie się XXIV Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier!
     Jest to największa impreza tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą z kraju i zagranicy rok w rok przyjeżdżają tysiące uczestników. Łódzki festiwal to okazja do zakupów, poznania ciekawych ludzi, spotkania sławnych twórców komiksów, udziału w warsztatach oraz w licznych wystawach i imprezach. Festiwal odbywa się co roku od 1991 dzięki organizatorom, którzy zapoczątkowali historię imprezy – Stowarzyszeniu Twórców „Contur” i Łódzkiemu Domu Kultury.

     Od roku 2009 formuła festiwalu została poszerzona o gry komputerowe, od tego czasu w ramach imprezy organizowane są prezentacje gier i sprzętu oraz premiery nowych tytułów, dodatkowo gracze mogą również sprawdzić swoje umiejętności w rozmaitych turniejach. Poza miłośnikami komiksu i gier komputerowych można tam natknąć się na maniaków RPGów, gier planszowych, karcianych i bitewnych. Słowem, cała zgraja Geeków najróżniejszej maści! Jak dla mnie bomba 😀 Z okazji festiwalu odbywają się premiery komiksów, które często szykowane są specjalnie na tę okazję. W gąszczu festiwalowych stoisk targowych możemy znaleźć stragany z komiksami zarówno nowymi jak, i starymi, i to z całego świata. Poza tym jest to okazja do zaopatrzenia się w profesjonalny sprzęt dla grafików, gry, czasopisma i praktycznie każdy gadżet, jaki sztandarowy Geek powinien mieć 🙂
     W ramach łódzkiej imprezy organizowane są liczne konkursy, wystawy i inne ciekawe atrakcje. Tradycją jest
Plakat sprzed roku

już festiwalowy konkurs na krótką, nieprzekraczającą 8 stron, formę komiksową o dowolnej treści. Do zmagań w rywalizacji zgłoszenia napływają z całego świata: stałymi uczestnikami są Rosjanie i Czesi, ale nie brakuje również prac z Austrii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, a nawet Japonii i Brazylii! Wielką popularnością cieszy się również organizowane co roku wybory rysunkowej Miss Festiwalu, w ramach których rysownicy walczą o to, kto najszybciej i najciekawiej narysuje kobiecą postać komiksową. To wszystko co, już wymieniłem, nie jest nawet połową tego, co co roku dzieje się w Łodzi. Poza konkursami, wystawami, targami, spotkaniami z autorami możemy wybrać się też na koncerty muzyczne oraz przegląd filmów fabularnych i animowanych. Niestety aktualnie nie ma jeszcze ustalonego szczegółowego programu imprezy, ale i tak trzeba tam być!

     A skoro już o obecności mowa, to w ostatnich latach można było spotkać tam prawdziwe gwiazdy z komiksowej branży np.: Braina Azzarello, którego komiks Joker niedawno dla was recenzowałem, Eduardo Risso, rysownika znanego z np. 100 Bullets, czy Simon`a Bisley`a, któremu w tym roku chętnie zadalibyśmy pytania WTF z tym nowym Lobo. Poza znanymi postaciami zza granicy w Łodzi pojawią się też twórcy z rodzimego podwórka, z którymi będzie można pogadać, przybić piątkę czy poprosić ich o autograf. Specjalnie dla Was zrobiłem krótki research i wiem od samych zainteresowanych, że na pewno pojawi się Rafał Szłapa, autor komiksu Bler, o którym już niedługo troszkę więcej na naszej stronie oraz z dużym prawdopodobieństwem, choć nie na pewno, Anna Helena Szymborska, rysowniczka, która w ostatnim czasie dołączyła do ekipy związanej z Białym Orłem.
     Na koniec wypada dodać, że prawdopodobnie pojawi się tam jeszcze jedna, z mojego punktu widzenia najważniejsza postać… JA 😀
     Jeśli nic nie pokrzyżuje moich planów, to  możecie liczyć na sprawozdanie! A może ktoś z Was również się wybiera i będziemy mogli osuszyć razem kufelek?

Paweł

Share This: