Deadpool. Dobry zły i brzydki. Tom 3
Dobry, zły i brzydki to kultowy włosko-hiszpański spaghetti western w reżyserii Sergia Leone, który miał swoją premierę w grudniu 1966 roku. Zaliczany jest do trylogii dolarowej, do której należą też Za garść dolarów i Za kilka dolarów więcej. Jednocześnie film zamyka trylogię. W głównych rolach zagrali Clint Eastwood (jako dobry), Lee Van Cleef (jako zły) oraz Eli Wallach (jako brzydki). Film odniósł wielki sukces we Włoszech, natomiast w Stanach Zjednoczonych został skrytykowany za swoją bruta…
– Deadpool? Co Ty robisz w mojej recenzji?
– Dobra, już dobra i tak już zmierzałem do…
Dobry, zły i brzydki to trzeci tom serii Deadpool rozpoczętej w 2013 roku w ramach Marvel Now! Scenarzystą jest (ponoć znany) amerykański komik Brian Posehn. Jedyne co trzeba wiedzieć przed lekturą, to to, że w umyśle najemnika z nawijką ukryta jest agentka S.H.I.E.L.D. oraz że od jakiegoś czasu (anty?) bohater jest celem dziwnych napadów, w których trakcie jest usypiany i okradany z narządów wewnętrznych.
Na samym początku… cofamy się do lat 70., w których Wade działając w kostiumie z afro, widząc popularność, jaką zyskują drużyny, postanawia zasilić szeregi Bohaterów do wynajęcia. Poznajemy w ten sposób złoczyńcę o pseudonimie Biały Człowiek (co jest przedmiotem wielu żartów) oraz niejaką Carmelitę. Historia ma swoje zakończenie w czasach współczesnych, gdy Biały Człowiek powraca, by się zemścić na bohaterach, jednocześnie kierując nas do właściwej historii.
Deadpool widząc, że ma kłopoty, zwraca się do innych uczestników programu żołnierz plus – Kapitana Ameryki i Wolverine’a. Jest to o tyle przewrotne, że Ci panowie mają (czy mieli) ze sobą na pieńku, po Captain America Annual #8, (a tak btw. pamiętacie tę okładkę? ) w którym to Steve obiecał Loganowi, że nie dopuści do ich ponownej współpracy. No cóż, odkąd Wolverine sprzedaje komiksy i jest w każdej możliwej drużynie, przestało to być chyba aktualne, a panowie znowu pojawili się razem na okładce.
– No to mamy go na chwilę z głowy.
Konkluzja komiksu Deadpool. Dobry zły i brzydki. Tom 3 to nawiązanie do westernu z Clintem Eastwoodem, ale nieoczywiste i zakamuflowane. Na pierwszy rzut oka zdaje się, że chodzi tylko o dopasowanie etykiet dobrego (dla Kapitana, bo jest i prawy, i ma włosy blond), złego (dla Logana, przyjemny w końcu nie jest) no i brzydkiego (dla Wilsona oczywiście). Jednakże przypatrując się uważniej, można dostrzec głębszą analogię. Podczas gdy film dzieje się w czasach wojny secesyjnej i Konfliktu Północ – Południe, akcja komiksu zostaje przeniesiona do Korei Północnej, pozostawiając konflikt z Koreą Południową w domyśle.
Przy tej okazji kilka faktów o tym kraju. Granica Korei Północnej i Południowej to najbardziej ufortyfikowana granica na świecie. Konflikt pomiędzy tymi krajami nigdy nie został rozwiązany i mimo że od wojny minęło już 60 lat, nadal aktualne jest ogłoszone zawieszenie broni. Korea Północna jest krajem zmilitaryzowanym, a Armia Ludowa liczy ponad milion żołnierzy. W kraju tym mocno rozwijany jest przemysł zbrojeniowy, a jednym z sukcesów armii było przechwycenie amerykańskiego okrętu rozpoznawczego USS Pueblo.
Wracając do Deadpool. Dobry zły i brzydki. Tom 3, przywódca Korei Północnej w uniwersum Marvela, w celu wzmocnienia armii, postanowił stworzyć swoją własną drużynę mutantów. Losy dobrego, złego i brzydkiego splatają się w obozie pracy (w filmie jest to obóz jeniecki), w którym szkoleni są koreańscy mutanci. Każda koreańska wersja to skrzyżowanie DNA odpowiedniej amerykańskiej wersji z organami, których dawcą mimo woli był Deadpool. I tak otrzymano Deadpoolo-Cyclops’a, Deadpoolo-Storm, Deadpoolo-Colossus’a itd. Jako ciekawostka dodam, że rzeczone obozy istnieją na prawdę, a można do nich trafić, m.in. za postanowienie portretu przywódcy na podłodze. A odpowiedzialność zbiorowa nakazuje, aby wraz ze skazanym osadzona była w obozie cała rodzina.
Z Deadpoolem mam taki problem, że wiele rzeczy nie jest dla mnie oczywiste. Dopiero szukając informacji w Internecie, można doszukać się głębszego sensu. Druga sprawa to żarty, tłumacz stara się, jak może przełożyć je na język polski, co wychodzi mu raz lepiej, raz gorzej. No i po trzecie, trzeba dobrze znać uniwersum Marvela, aby zrozumieć przebieg wydarzeń. To, co wymieniłem powyżej to tylko początek, bo komiks Deadpool. Dobry zły i brzydki oferuje dużo więcej licznych nawiązań.
Wilk Deadpool