Jakub Babczyński i (głównie) jego Wyspa Szyszek

Jakub Babczyński i jego Ktoś, nie do końca wiadomo kto mają na koncie trzy nominacje do tegorocznych Złotych Kurczaków, czyli nagród wręczanych komiksowym twórcom niezależnym w Polsce (jedna nominacja współdzielona z Piotrem Szulcem). Nominacje w kategoriach Rysunki, Okładka oraz Komiks – nieźle, co? Osobiście o powstaniu Ktoś, nie do końca wiadomo kto dowiedziałem się niewiele przed premierą i zauważyłem, że brakuje mi w necie solidnej informacji na temat całej serii. Tak, bo Ktoś, nie do końca wiadomo kto wchodzi w skład cyklu Wyspa Szyszek. Zapytałem więc u źródła i proszę, poniżej pełen rozkład jazdy w jednym miejscu, dla równie zagubionych, jak ja do niedawna.

Kondej

Wyspa Szyszek, Ktoś, nie do końca wiadomo kto, plansza 1

Plansza z komiksu „Ktoś, nie do końca wiadomo kto”

Wyspa Szyszek to dwie serie i dwa pojedyncze zeszyty

Wyspa Szyszek,  seria komiksowa stworzona i ilustrowana przez Kubę Babczyńskiego, to pojemne uniwersum, na które obecnie składają się dwie miniserie i dwa pojedyncze albumy.

1. Miniseria ze scenariuszami Tomasza Kontnego

Cykl do scenariuszy Tomasza Kontnego rozpoczyna się od zeszytu Pasażer i będzie sobie liczył łącznie cztery części (pozostałe zaplanowane odcinki to Prywaciarz, Tropiciel Trup). Oto na Wyspę Szyszek trafia tajemniczy człowiek z równie tajemniczą misją do wypełnienia, misją, która może raz na zawsze zmienić układ sił w wyspiarskim miasteczku rządzonym żelazną ręką przez Burmistrza. Ten, wydawałoby się, znany schemat opowieści momentalnie rozłazi się w szwach, bo szyszkowe uniwersum rządzi się swoimi prawami, a jego bohaterowi nie przystają do żadnych kanonów. Tutaj tożsamości bohaterów są płynne, ich zajęcia zupełnie fantastyczne, motywacje – pokrętne i perwersyjne, a nad wszystkim unosi się mroczne fatum, zły los, który plecie ścieżki tak, aby biegły przez wykroty i chaszcze, nocą, ze sforą wściekłych psów za plecami… A wszystko ku uciesze czytelników!

Wyspa Szyszek, Pasażer, plansza 1

Plansza z komiksu „Pasażer”

2. Miniseria ze scenariuszami Piotra Szulca

W cyklu Piotra Szulca, do którego należą zeszyty Byli z nami od zawsze i Ktoś, nie do końca wiadomo kto, autor stawia przede wszystkim na eksplorowanie bajkowego potencjału Wyspy Szyszek. Interesujące jest wszystko, co tajemnicze, ukryte, dziwne, odrobinę magiczne czy fantastyczne. Jest to jednocześnie próba zmierzenia się z takimi gatunkami jak bajka, czy baśń, nieco wybiórczo i po swojemu, stąd też próżno szukać tam klasycznego konfliktu dobra ze złem, jasnych finałów, wyrazistych przesłań, czy morałów. Następne dwie planowane opowieści wpisujące się w tę miniserię to: Gdy już trafimy na nasze wyspy oraz Gość z Archipelagu. Choć w kolejnych zeszytach pojawiają się ci sami bohaterowie, każda opowieść to swoista zamknięta całość, dlatego też chronologiczne czytanie serii nie jest konieczne.

Wyspa Szyszek, Byli z nami od zawsze, plansza 1

Plansza z komiksu „Byli z nami od zawsze”

3. Pojedyncze albumy

Bohaterowie Wyspy Szyszek zadebiutowali w autorskiej publikacji Kuby Babczyńskiego pt: Cone Ranger: Janek Wśród przyjaciół. Natomiast  drugi minizeszyt Wiekowa torba jest próbą zmierzenia się autora najkrótszą formą komiksu – paskiem.

Prace można śledzić na Instagramie: @kubababczynski

Lista dotychczasowych publikacji w ramach cyklu Wyspa Szyszek:

Wyspa Szyszek, Cone Ranger, okładka

Cone Ranger: Janek wśród przyjaciół
Scenariusz: Jakub Babczyński
Rysunki: Jakub Babczyński
2017, 8 stron

Wyspa Szyszek, Pasażer, okładka

Pasażer
Scenariusz: Tomasz Kontny
Rysunki: Jakub Babczyński
2018, 20 stron

Wyspa Szyszek, Byli z nami od zawsze, okładka

Byli z nami od zawsze
Scenariusz: Piotr Szulc
Rysunki: Jakub Babczyński
2019, 20 stron

Wyspa Szyszek, Wiekowa torba, okładka

Wiekowa torba
Scenariusz: Jakub Babczyński
Rysunki: Jakub Babczyński
2019, 20 strony

Wyspa Szyszek, Ktoś, nie do końca wiadomo kto, okładka

 

Ktoś, nie do końca wiadomo kto
Scenariusz: Piotr Szulc
Rysunki: Jakub Babczyński
2020, 32 strony

Zapowiedzi w ramach cyklu Wyspa Szyszek:

Prywaciarz
Scenariusz: Tomasz Kontny
Rysunki: Jakub Babczyński
2021

Gdy już trafimy na nasze wyspy
Scenariusz: Piotr Szulc
Rysunki: Jakub Babczyński
2021 / 2022

Gość z Archipelagu
Scenariusz: Piotr Szulc
Rysunki: Jakub Babczyński
Zapowiedź bez daty

Tropiciel
Scenariusz: Tomasz Kontny
Rysunki: Jakub Babczyński
Zapowiedź bez daty

Trup
Scenariusz: Tomasz Kontny
Rysunki: Jakub Babczyński
Zapowiedź bez daty

Share This: