Dwa małe wilczki – Wilczy Artykuł nr 23

Berenika Kołomycka to znana, lubiana i nagradzana autorka komiksów, kierowanych głównie do najmłodszych (ale dorośli też się dobrze bawią). Gdy tylko padnie nazwisko tej absolwentki Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zaraz w mej głowie rozlewają się akwarelowe pejzaże, po których hasają zarówno malutki lisek, jak i wielki dzik (a spójrzcie choćby pod ten link). Zgadzam się, zacna to seria, ale warto poszukać innych tytułów tej autorki, jak choćby milutkiej broszurki zatytułowanej Dwa małe wilczki. Czy kogoś dziwi, że mam ten komiks w kolekcji?

Dwa małe wilczki

Nie wiem, jak jest teraz, ale drzewiej bywało, że na zaliczenie zajęć (bodajże z Techniki) należało przyrządzić jakieś danie. Ważna to lekcja, bo przecież mama nie będzie dzieciom przygotowywać wiecznie swych smakołyków (a szkoda). Trzeba kiedyś samemu nauczyć się przyrządzać jedzenie. Dwa małe wilczki to bezpłatna publikacja towarzysząca Komiksowej Warszawie w 2018 roku, z której to wyciągniemy dwie lekcje. Gotowania (na zaliczenie) i życia (z której wnioski wynikają same, tak przy okazji). Na obie aż mi ślinka cieknie, równie mocno, jak na kebsika, a ja nie chcę pierożków, nie chcę bigosu. Ja chcę…

Berenika Kołomycka umie opowiadać bajki, a z tych, jak wiadomo, płynie zazwyczaj morał. Tym razem autorka zamiast do lasu zabiera nas do szkoły. Kto uczęszczał do jakiejkolwiek placówki edukacyjnej, ten wie, że oprócz odgórnie ustalonych zasad, panuje tam jeszcze prawo dżungli. Kto silniejszy, ten może więcej. Jako że byłem najniższy w klasie, to coś o tym wiem. Zuzia i Gryzek to para niewielkich wilczków, którym dokucza ogromny Bubek. Właściwie szkoła pełna jest wilków, nawet nauczyciel jest jednym z nich. Lekko zgrzybiałym, ale zawsze.

Dwa małe wilczki

Zdawać by się mogło, że wielkości zeszytu broszura, składająca się ledwie z kilku stron, nie udźwignie zbyt wiele treści. Tu czeka zaskoczenie. Nie dość, że autorce udaje się zgrabnie, nakreślić postacie, trafnie wczuć się w szkolne realia, to jeszcze wyprowadza uroczy morał. Stary jak świat, ale nadal aktualny. Siła intelektu nad mocą płynącą z mięśni. Ważne jest to, co ma się w głowie, a nie to, jak wielkie ma się bicepsy. Na koniec zaś dostajemy przepis na szakszukę, czyli na jajka gotowane w pomidorach. Tak, tak, tym razem wilki nie zjadają ani czerwonego kapturka, ani babci. Interwencja myśliwego też nie jest wymagana.

Dwa małe wilczki

Dwa małe wilczki utrzymane są w brązowych tonacjach (nakładanych oczywiście akwarelą) zbliżonych do maści psowatych mieszkających w lesie. Mimo że komiks dobrze się kończy, nasycony jest brunatną, gorzką niczym herbata bez cukru refleksją. Ogółowi łatwiej jest stanąć za silnym osobnikiem niż wesprzeć potrzebujących, słabych i maluczkich. W związku z czym, ta miniaturowych rozmiarów historyjka może być lustrem, w którym zobaczy się brzydką prawdę o sobie. Z takiej lekcji życia jak najbardziej należy wyciągać wnioski, zmieniać się i uczyć swoje odrośle, by tak nie postępowały.

Jedyny mankament, jaki widzę w tym darmowym komiksie sygnowanym przez Timof, to fakt, że każde, choć najmniejsze miejsce, jest wypełnione przez autorkę kadrami. Nawet wewnętrzne strony okładki. Trudno więc ozdobić Dwa małe wilczki wryską (czy, jak to robi Berenika Kołomycka: wmalowanką). Nawet taką wklejaną, jaką wykonuje artystka. Na szczęście mam już przepięknego wilka w Malutkim Lisku i Wielkim Dziku i ekstra. Jest cudowny.

wryska od Bereniki
Wryska od Bereniki 🙂

Komiksu można poszukać na aledrogo i na tablicy (tfu, na olx), nie jest to awykonalne, acz nie otrzyma się go za „dziękuję”, jak to było podczas festiwalu w Warszawie. Nadal uważam, że warto, bardzo miła i inteligentna jest to lektura, a jeśli ceni się prace Bereniki Kołomyckiej, to więcej nie trzeba przekonywać. Dwa małe wilczki to danie małe, acz treściwe, ale czy zaspokoi ogromny wilczy apetyt? Tu może być problem, ale nie bez wyjścia. Wystarczy poszukać innych komiksów tej autorki.

Sylwester

Do tej pory w wilczym cyklu ukazały się:

 1. Człowiek Wilk
 2. To nie jest las dla starych wilków
 3. Smacznego proszę wilka
 4. Rufus. Wilk w owczej skórze
 5. Wilcze imperium
 6. Wilczyca
 7. Pan Kawalarz Wilk
 8. Wilcze sny
 9. Synowie Białego Wilka
 10. Wilk (z szuflady)
 11. Noc wilczej strzelby
 12. Wilki i koźlęta
 13. Serce wilka
 14. Jego wilczy sekret
 15. Śladem białego wilka
 16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
 17. Zima wilka
 18. Samotny Wilk i Szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
 19. Wilki w ścianach
 20. Wilcze dzieci
 21. Ognisty wilk w Smallville
 22. Wilczyce deszczu
 23. Dwa małe wilczki
 24. Borka i Sambor. Wilki
 25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
 26. To nie jest BICEPS dla starych wilków
 27. WILK
 28. Czerwone wilczątko

Share This: