Wilczy artykuł nr 24. Borka i Sambor. Wilki

Każdy, kto twierdzi, że nie należy fantazjować, żyje w błędzie. Marzenia się spełniają, a jedno z moich było takie: aby KRL narysował komiks o wilkach. Wiele nie trzeba było czekać, wystarczyło, że nad Mazowszem zawisły mammatusy, w dolinie Hessdalen rozbłysły światła, a skorupkę jajka przebił czarny łabędź. Równie niespodziewanie dotarł do gawiedzi komiksowej piąty zeszyt serii Borka i Sambor. Wilki. Fajnie? No pewnie, że tak!

Borka i Sambor. Wilki

Lekturę tekstów o wilczych komiksach staram się umilać jakąś trafną piosenką. Tak będzie i tym razem. Z komiksem ilustrowanym przez KRL-a, ze względu na czasy, w których przygody przeżywają Borka i Sambor, dość prosto kojarzy mi się muzyka folkowa. Do krainy molowych pasaży, chóralnych zaśpiewów i klasycznych instrumentów (nawet jeśli oznacza to tylko gitarę i flet) zajrzała i sfora muzycznych, norweskich kameleonów. Jedną z pieśni nocy znajdziecie poniżej, ale polecam cały, drugi album Ulver, do odsłuchu w księżycową noc, taką jak dzisiaj (o ile pogoda dopisze – oczywiście).

Przejdźmy do rzeczy, czerwone litery, stylizowane na runy, zapraszają między listowie. Przyjemne, ciepłe, wygaszone, jesienne kolory otulają okładkę, ale niezbyt wesołe miny bohaterów zapowiadają, że w lesie czai się jakieś niebezpieczeństwo. Jakie? No, wilki, co oczywiste. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie postanowiło już po raz piąty dostarczyć przygody milusińskiego rodzeństwa żyjącego w czasach, gdy Polska była tylko oseskiem wśród europejskich państw. Tym razem jednak Elżbieta Żukowska nie sięga do podań Gala Anonima, ani do polskich legend, a do wiersza Przemka z Bractwa Wojowników Kruki O chłopcach w wilki przemienionych.

Borka i Sambor. Wilki

Jest to incydent sprawiający, że seria wykracza nieśmiało poza wyznaczone ramy i zmierza w dość rozległe fantastyczne rejony. Troszkę jednak szkoda, bo ceniłem sobie to, że dzięki Borce i Samborowi można było poznać  polską historię, podania, baśni bądź legendy, choćby tę o ślepocie Mieszka (zajrzyjcie TU). Jeżeli jakieś medium może przybliżać wiedzę historyczną w turbo dostępny sposób, to na pewno będzie to komiks.

Borka i Sambor. Wilki

Tym razem dostajemy tylko trochę staroświeckich realiów, w tle zauważyć można chałupę pokrytą słomą. Borka, Sambor i Szewczyk Dratewka (który stał się już częścią drużyny) biorą udział w turnieju łuczniczym, co wzbudza u mnie ogromnie pozytywne skojarzenia z Robin Hoodem (tym w kapturze) i Thorgalem. Pojawia się też tajemniczy Pan Lasu i przebiegła czaro… eee… szacowna znachorka.

Borka i Sambor. Wilki

Fabuła skrojona przez Elżbietę Żukowską jest prosta niczym strzała, a wspomniany wiersz momentalnie wywołuje skojarzenie z bajką O sześciu łabędziach. Tyle że mamy tytułowy twist, zamiast ptaków znajdziemy tu wilki, z czego jestem bardziej niż kontent. Niestety, już jako zgrzybiały pryk częstujący maluchy wertersami nie odczuwam zagrożenia, które otacza Borkę i Sambora w lesie. Akcja toczy się z górki na pazurki w stronę dobrego zakończenia, z czego każde dziecko na pewno się ucieszy.

Borka i Sambor. Wilki

Borka i Sambor. Wilki to bardzo kolorowy komiks (powiem to głośno) przeznaczony głównie dla dzieci. KRL po prawdzie przemyca tu swój obły styl, ale poziom Łaumy to nie jest. Właściwie to wiele bym dał, aby ta seria wyglądała tak jak ten genialny komiks. Mimo że autor lubi sobie pokreskować, tu niestety jest dość prosto, a kadry świecą momentami pustkami. Podejrzewam, że zmiana formatu z A4 na mniejszy pomogłaby ilustracjom. Może przed sięgnięciem po szósty tom, ktoś powinien dać mi po łapach i kazać, abym zostawił komiks dzieciom? Mmmm, nieeeee. Jakoś nie mogę przejść obok takiej publikacji obojętnie. Czy będzie ciąg dalszy? Tajemnicze jajo znów narobiło zamieszania na koniec, więc wszystko wskazuje na to, że tak.

Sylwester

Dziękuję Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Do tej pory w wilczym cyklu ukazały się:

 1. Człowiek Wilk
 2. To nie jest las dla starych wilków
 3. Smacznego proszę wilka
 4. Rufus. Wilk w owczej skórze
 5. Wilcze imperium
 6. Wilczyca
 7. Pan Kawalarz Wilk
 8. Wilcze sny
 9. Synowie Białego Wilka
 10. Wilk (z szuflady)
 11. Noc wilczej strzelby
 12. Wilki i koźlęta
 13. Serce wilka
 14. Jego wilczy sekret
 15. Śladem białego wilka
 16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
 17. Zima wilka
 18. Samotny Wilk i Szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
 19. Wilki w ścianach
 20. Wilcze dzieci
 21. Ognisty wilk w Smallville
 22. Wilczyce deszczu
 23. Dwa małe wilczki
 24. Borka i Sambor. Wilki
 25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
 26. To nie jest BICEPS dla starych wilków

Share This: