Yakari. W krainie wilków. Tom 8 – wilczy artykuł nr 34

Yakari. W kranie wilków

Jest środek lata, więc z przewrotnością godną typowego Janusza Polaka tęsknię już za zimą. Co prawda uciążliwych upałów zbyt dużo nie było, ale to, co odległe i w danej chwili nie dotyczy, wydaje się jakieś takie atrakcyjniejsze. W związku z powyższym na tapetę trafił u mnie komiks Yakari. W krainie wilków zabierający czytelnika w sam środek… zimy.

Yakari tańczy z wilkami

Yakari to młody Indianin powołany do życia przez dwóch Szwajcarów. Scenariusz do serii wychodzącej od 1974 pisał do 2016 roku Job (a właściwie André Jobin), a pomysły na kartki komiksu przelewa Derib (znany rodzinie jako Claude de Ribaupierre). Całkiem więc stary już ten młody Siuks. Co trzeba wiedzieć o chłopcu, zanim przystąpi się do lektury? Czy można zacząć od dowolnego tomu? Właściwie tak, ale dobrze wiedzieć, że Yakari pragnie już zostać dorosłym wojownikiem. Druga ważna rzecz, potrafi rozmawiać ze zwierzętami, co jest ciekawą i osobliwą umiejętnością dostarczającą wiele atrakcji.

Yakari. W kranie wilków

Powrót w góry

W komiksie Yakari. W krainie wilków plemię bohatera osiada na zimę w dolinie, która jednemu z Siuksów wygląda dziwnie znajomo. Skały, ścieżki i topole nad brzegiem rzeki wywołują u Niespokojnego Wilka lawinę nieprzyjemnych wspomnień. To tu walczył przed trzema laty z pewnym basiorem. Po walce obaj wyszli z obrażeniami, na ciele i na duszy. Starą sprawę trzeba rozliczyć, a rozgrywkę dociągnąć do finału.

Yakari to seria kierowana dla dzieci i to one będą tu miały najwięcej zabawy. Dorośli zwrócą uwagę na lekką narrację, dynamiczne kadrowanie, czy wartką akcję. Gdy na ilustracjach dużo się dzieje, wszyscy milkną i pozwalają czytelnikowi przyjrzeć się wydarzeniom. Bardzo lubię, gdy plansze tonowane są w odcieniach jednego koloru, tu nie do końca się sprawdza, ale dobrze podkreśla wagę zdarzeń.

Yakari. W kranie wilków

Z Yakarim wśród zwierząt

Yakari. W krainie wilków to opowieść o koegzystowaniu w jednym środowisku z dzikimi zwierzętami, jakiej można się spodziewać po serii o pokojowo nastawionych Indianach. Najważniejsza jest tu relacja między dwoma wilkami, tym dzikim, i tym z imienia, który na końcu historii znajduje spokój. Młody Siuks podąża śladem tej dwójki, a jego zwierzęcy przyjaciele, a zwłaszcza orzeł, pomagają mu zrozumieć, to co się dzieje.

Derib kreśli przyjazne, cartoonowe twarze. Komiks aż prosił się, aby zaadaptować go do filmu. Powstały dwie kreskówki. W 1983 i 2005 roku, a w 2020 Yakari doczekał się widowiska pełnometrażowego. Żadnego z nich nie widziałem, ale dobrze wiedzieć, że coś takiego jest, to może sobie sprawdzę przy najbliższej okazji, jak to wyszło.

Yakari. W kranie wilków

Egmont powoli wypuszcza kolejne odcinki i wznowił początkowe (z tym że już ich nie ma). We wrześniu ukarze się u nas 14. tom serii, która ciągle powstaje. Na zachodzie właśnie wyszedł tom 42. Także egmontowe tempo nie jest jakieś zawrotne, ale być może seria nie ma zbyt wielu fanów w Polsce. Co mnie najbardziej zaskakuje, to fakt, że ten komiks nie zestarzał się wcale. Wygląda bardzo przyzwoicie, nawet jak na dzisiejsze standardy. Tymczasem to tyle, zapraszam w kolejną pełnię księżyca, aby znowu poszukać wilków w komiksie.

Do tej pory ukazały się:

 1. Człowiek Wilk
 2. To nie jest las dla starych wilków
 3. Smacznego proszę wilka
 4. Rufus. Wilk w owczej skórze
 5. Wilcze imperium
 6. Wilczyca
 7. Pan Kawalarz Wilk
 8. Wilcze sny
 9. Synowie Białego Wilka
 10. Wilk (z szuflady)
 11. Noc wilczej strzelby
 12. Wilki i koźlęta
 13. Serce wilka
 14. Jego wilczy sekret
 15. Śladem białego wilka
 16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
 17. Zima wilka
 18. Samotny Wilk i Szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
 19. Wilki w ścianach
 20. Wilcze dzieci
 21. Ognisty wilk w Smallville
 22. Wilczyce deszczu
 23. Dwa małe wilczki
 24. Borka i Sambor. Wilki
 25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
 26. To nie jest BICEPS dla starych wilków
 27. WILK
 28. Czerwone wilczątko
 29. Król Wilków
 30. Tetfol. 1. Syn wilka
 31. Lisica i wilk
 32. Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
 33. Wilczyca i czarny książę. Tom 1
 34. Yakari. W krainie wilków. Tom 8
 35. Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
 36. Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
 37. Wilki. Historie prawdziwe
 38. Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
 39. Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10

Share This: