Lisica i wilk. Komiksy inspirowane literaturą rosyjską – Wilczy artykuł nr 31

lisica i wilk

Lisica i wilk. Komiksy inspirowane literaturą rosyjską to antologia sygnowana przez wydawnictwo Smak Słowa, zawierająca prace laureatów (zwycięzcy i wyróżnionych) konkursu zorganizowanego w ramach Festiwalu Literacki Sopot 2014. Pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Świętek, która zdominowała zarówno okładkę, jak i tytuł zbiorku. No i zdominuje też ten tekst.

Rosyjskie? A TFU!

Dzisiaj, to co rosyjskie budzi pogardę. Rosjanie w sposób bestialski i nieludzki zaatakowali Ukrainę i są odpowiedzialni za zbrodnie wojenne, w tym mordowanie ludności cywilnej. Nie oszczędzają też dzieci. W 2014, w roku w którym ukazała się antologia Lisica i wilk też unosiła się chmurka kontrowersji związanych z zestrzeleniem samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych. Ślady prowadziły do Rosji. Antywojenne przesłanie i manifest przeciwko zabijaniu dzieci, który stworzyła Agnieszka Świętek pozostają niezmiennie aktualne.

Lisica i wilk. Folklor ze zwierzątkami

Korzeniami literatury rosyjskiej jest ustna twórczość ludowa, której odzwierciedlanie sięga X wieku. Okładka antologii bardzo ładnie nawiązuje do prac związanych z folklorem, używając powtarzającego się wzoru, no prawie że wyhaftowanego wokół frontowego obrazka. Dalej widzimy wzory roślinne, a w samym centrum znajdują się tytułowi bohaterowie, czyli lisica i wilk. Agnieszka Świętek zaczyna od opowiedzenia bajki, w której występują tytułowe zwierzęta.

Babciu, opowiedz mi bajeczkę

Pamiętam, jak byłem dzieciaczkiem, to uwielbiałem prosić moją babcię o opowiedzenie jakiejś historyjki. Jej wersje bajek były dużo mroczniejsze niż te, które znałem z książeczek czy telewizji. Lisica i wilk też nie jest sielską opowiastką, chociaż występują w niej kudłate zwierzątka. Już na pierwszych dwóch stronach dochodzi do kradzieży i oszustwa. Wyraźnie widać, że lisica uosabia spryt, a wilk ogromną siłę idącą w parze z nierozgarnięciem (coby nie powiedzieć głupotą). Rosja kojarzy mi się z czerwienią, ale chyba trzeba ją utożsamiać z oboma zwierzętami.

lisica i wilk

Dziewczynka z zapałkami

Następuje zmiana scenerii i przechodzimy do drugiego poziomu opowieści, na którym spotykamy grupkę dzieci błąkających się po ulicach bliżej nierozpoznawalnego miasta, których rodzice zostali zesłani do łagrów w czasach Rewolucji Październikowej. Ogromny mróz, głód i dziecko żebrujące o kilka grosików. Coś to już nam przypomina prawda?

Małe pytanko…

Pani Agnieszko! Dlaczego jeszcze nie jest Pani sławną twórczynią komiksów? Absolutnie uwielbiam, w jaki sposób wykonana jest Lisica i wilk.

Niezwykle wyważone jest operowanie tylko kilkoma barwami, z wybijającą czerwienią. Nie wiem dokładnie jakiej techniki malarskiej użyła autorka, ale jest świetna. Bardzo lubię też pokazywanie sekwencji bez sztywnej ramki komiksowej, a już zabiegi z naśladowaniem komunistycznych plakatów propagandowych, gdy na scenę wchodzą żołnierze i wywołujące ciarki zwolnienie akcji, gdy jeden z dzieciaków odwraca się pod lufę pistoletu, podchodzi już pod komiksowy kunszt.

Niestety, od Agnieszki Świętek dostaliśmy jeszcze tylko dwa komiksy wydane w 2018 roku, w tym jeden autorski (Obiecanki) i jeden do scenariusza Sztybora. Rufus. Wilk w owczej skórze (omawiany przeze mnie tu – klik) miał co prawda jedynkę na grzbiecie, ale nigdy nie doczekał się kontynuacji. Później autorka udała się w inne artystyczne, bliżej mi nieznane rejony.

lisica i wilk

A, przepiszę jeszcze spis treści (albo i niecały)

Oczywiście warto też zwrócić uwagę na pozostałe prace, wyróżnionych uczestników konkursu, a znajdują się tam nazwiska, które z pewnością znacie, że wymienię tylko Edytę Bystroń i Grzegorza Pawlaka. Tematyka reszty komiksów jest dość rozległa, choć może i nie aż tak jak rosyjska literatura. Oczywiście wiedźmy nie mogło zabraknąć, nawet w takim cienkim tomiku.

Stylistycznie jest też rozmaicie, moje wyróżnienie kieruję do Grzegorza Pawlaka, władającego stylem kojarzącym się z Frankiem Millerem z etapu Sin City. Mocno, z wędrującą perspektywą, wszechobecnymi cieniami i z użyciem barwy wyróżniającej.

Gdzie kupić?

Nakład wyczerpany, trzeba czatować na grupach sprzedażowych, a ostatnio przemknęła jedna sztuka i to za małe pieniądze. Mnie się udało wymienić z dobrą komiksową duszą, także jakieś opcje jeszcze są.

To koniec, należało by spiąć klamrę inną bajką, ale żadnej już nie będzie, bo dziś i tak już nikt w nie nie wierzy. No i nie ma już nikogo, kto by je chciał opowiadać.

Sylwester

Do tej pory ukazały się:

  1. Człowiek Wilk
  2. To nie jest las dla starych wilków
  3. Smacznego proszę wilka
  4. Rufus. Wilk w owczej skórze
  5. Wilcze imperium
  6. Wilczyca
  7. Pan Kawalarz Wilk
  8. Wilcze sny
  9. Synowie Białego Wilka
  10. Wilk (z szuflady)
  11. Noc wilczej strzelby
  12. Wilki i koźlęta
  13. Serce wilka
  14. Jego wilczy sekret
  15. Śladem białego wilka
  16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
  17. Zima wilka
  18. Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
  19. Wilki w ścianach
  20. Wilcze dzieci
  21. Ognisty wilk w Smallville
  22. Wilczyce deszczu
  23. Dwa małe wilczki
  24. Borka i Sambor. Wilki
  25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
  26. To nie jest BICEPS dla starych wilków
  27. WILK
  28. Czerwone wilczątko
  29. Król Wilków
  30. Tetfol. 1. Syn wilka
  31. Lisica i wilk
  32. Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
  33. Wilczyca i czarny książę. Tom 1
  34. Yakari. W krainie wilków. Tom 8
  35. Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
  36. Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
  37. Wilki. Historie prawdziwe
  38. Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
  39. Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
  40. Adaptacje literatury, Biały kieł
  41. Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
  42. Samotny wilk i szczenię. Tom 2
  43. Elryk. Biały wilk. Tom 3
  44. S/N (wilk z S/N)
  45. Samotny wilk i szczenię. Tom 3
  46. Lupus. Tom 1
  47. Podziemny krąg. Wilk w matni
  48. Beastars. Tom 1
  49. Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
  50. Wilcze doły
  51. Samotny wilk i szczenię. Tom 4
  52. Wolfhunt. Zguba
  53. Wilki z Nowego Meksyku
  54. MUTE – ON/OFF (Wolf)
  55. Samotny wilk i szczenię. Tom 5
  56. Wilk morski
  57. Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
  58. Samotny wilk i szczenię. Tom 6
  59. Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1

Share This: