Serce wilka – wilczy artykuł nr 13

Wilk powraca jak co miesiąc, a dzisiejsza pełnia jest nietypowa, bo zwana błękitną. Dzieje się tak, gdy w miesiącu występuje takie zjawisko po raz drugi. Jest to dosyć rzadkie, bo powtarza się tylko co 2,5 roku. W związku z tym z komiksowej półki zdjąłem dzisiaj niespotykaną pozycję. Przede wszystkim dlatego, że komiksu Serce wilka nie można kupić, na papierową wersję trzeba zapolować. Dzisiejsza wilcza opowieść dostępna jest online na stronie WWF (o, TU), ale wiadomo, fizyczna kopia to jest jednak coś. Ja swoją zdobyłem jako bonus ze sklepu internetowego Kultury Gniewu. Co teraz? Nie wiem. Trzeba szczęścia, sprytu i dobrego węchu.

Serce wilka

Dzisiaj też na całym świecie dzieciaki przebierają się za różne upiorzyska i zbierają słodkości. Cóż, człowiekowi starszej daty, takiemu jak ja, raczej o tej porze roku w głowie nie zabawa, a zaduma i wspominki. Z roku na rok przybywa grobów, które odwiedzam, z klimatem jesiennej zagłady wśród roślinności tworzy to duchotę przemijania. Jako że na okładce dzisiejszego komiksu znajduje się wilcza policja, zwana Wilicją, soundtrackiem do dzisiejszego odcinka będzie kawałek o stróżach prawa, stworzony w gatunku niemieckiej muzyki tanecznej. Znam te piosenki na pamięć, mój brat katował mnie taśmą Modo pod koniec lat 90. Cóż, wiele bym dał, aby znowu z nim posłuchać czegokolwiek, choćby i czegoś tak niskich lotów. Aha, chodził mi jeszcze po głowie szczególny kawałek warszawskiego Hemp Gru, ale WDZ raczej o policji w superlatywach by się nie wypowiedział.

Klikamy play i czytamy dalej.

Serce wilka zaczyna się w miejscu, w którym rozpoczynały się już setki bajek. Wieczorem funkcjonariusz Wilicji czyta swojej córce do snu książeczkę. Jest to znana wszystkim mieszkańcom lasu opowieść o Zielonym Kapturku. Szczeniaczka wybiera się z gnatem (początek wyśmienitych żartów polegających na grze słów) do swojej babci, gdy napotyka zakapturzonego, ludzkiego osobnika. W inteligentny sposób zostaje wyśmiany stereotyp, jakoby psowaty był niebezpiecznym osobnikiem, którego należy się bać w lesie. Tymczasem niedaleko miejsca zamieszkania naszych bohaterów zostaje podniesiony alarm. Zostały zauważone ślady ludzi!

Serce wilka

Autorem tego krótkiego, ale niezwykle zabawnego komiksu jest Tomasz Samojlik. Naukowiec, pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, ale i autor szeregu komiksów, skierowanych zwłaszcza do młodszego grona, takich jak Norka Zagłady, Żubr Pompik, czy Wiedźmun. Żeby nie było, ja przy lekturze jego pozycji też zawsze bawię się przednio. Przesympatycznego autora udało mi się spotkać raz, całkiem niedawno, na festiwalu Niech Żyje Komiksowa Warszawa, gdzie uświetnił jeden z moich egzemplarzy domowej kolekcji przepięknym wrysografem (z wilkiem, co oczywiste).

Serce wilka

Tomasz Samojlik wyprowadza punkt widzenia z poziomu psowatej rodziny, ale nie zapomina o wszystkich „wilczych” przysłowiach. Przytacza je w dowcipny i przewrotny sposób, z resztą tak jest zaserwowana cała fabuła. I tak w gierkach słownych znajdziemy: „Jestem głodny jak człowiek”, „Nie patrz na mnie człowiekiem” i moje ulubione „Wilk wilkowi człowiekiem”. Zresztą to ostatnie nauczyłem się odpowiadać, gdy przez lata byłem nękany pytaniami w stylu: „Sylwek, a znasz to? Homo homini lupus”.

Serce wilka

Serca wilka to bajka, a na końcu takowych musi znaleźć się morał. Tak jest i tym razem. Tym najmądrzejszym, najbardziej szczerym osobnikiem ze stada okazuje się szczeniaczka, która nie patrzy na las przez pryzmat uprzedzeń, które narosły przez pokolenia. Wie, co robić z tytułowym narządem, pamięta, że je ma i w nie patrzy. Nie w zęby, nie na uszy i nie w oczy (jednocześnie dostrzegając, jakie to one wielkie), a prosto w serce. Aha, na deser otrzymujemy dwie plansze z informacjami o przedmiotowych leśnych zwierzętach, z wielkim napisem „Wilki są wspaniałe” (bardzo dziękuję za komplement :p) oraz jeszcze jedną z zachętą do ochrony i adoptowania tych wspaniałych ssaków. Więcej szczegółów w publikacji i na stronie WWF. Tymczasem to wszystko, do zawilczenia za miesiąc.

Sylwester

W wilczym cyklu ukazały się:

 1. Człowiek Wilk
 2. To nie jest las dla starych wilków
 3. Smacznego proszę wilka
 4. Rufus. Wilk w owczej skórze
 5. Wilcze imperium
 6. Wilczyca
 7. Pan Kawalarz Wilk
 8. Wilcze sny
 9. Synowie Białego Wilka
 10. Wilk (z szuflady)
 11. Noc wilczej strzelby
 12. Wilki i koźlęta
 13. Serce wilka
 14. Jego wilczy sekret
 15. Śladem białego wilka
 16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
 17. Zima wilka
 18. Samotny Wilk i Szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
 19. Wilki w ścianach
 20. Wilcze dzieci
 21. Ognisty wilk w Smallville
 22. Wilczyce deszczu
 23. Dwa małe wilczki
 24. Borka i Sambor. Wilki
 25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
 26. To nie jest BICEPS dla starych wilków
 27. WILK
 28. Czerwone wilczątko

Share This: