Samotny wilk i szczenię. Tom 8 – wilczy artykuł nr 66

„Samotny wilk i szczenię. Tom 8” – przeczytany. W końcu. Dawkuję sobie kolejne przygody ronina Koike i Kojimy. Minęły już trzy miesiące od poprzedniego tomu, a na horyzoncie zdążył pojawić się kolejny. Z nadrabiania zaległości nici – wciąż nie jestem bliżej bycia na bieżąco. Dziwne tym bardziej że tę serię czyta mi się niezmiennie znakomicie. Nie mogłem oderwać się od kolejnej, czterystustronicowej cegły.

Samotny wilk i szczenię. Tom 8 - okładka

Życie na ścieżce demonów

„Samotny wilk i szczenię” to opowieść o byłym samuraju i jego trzyletnim synu. Kazuo Koike pisze ten komiks niemal poetycko, oddając klimat i realia feudalnej Japonii – zwłaszcza jej polityczne mechanizmy oraz sztywny kodeks samurajski. Ojciec i syn napędzają fabułę, będąc w nieustannym ruchu z powodu intryg klanu Yagyū. Można by powiedzieć, że włóczą się po wioskach, ale autor sam nazywa ich wędrówkę „życiem na ścieżce demonów”. W komiksie pojawia się w pewnym momencie także haiku – 17-sylabowy, trójwersowy wiersz – choć raczej ma on wydźwięk żartobliwy czy nawet sarkastyczny niż artystyczny.

Samotny wilk i szczenię. Tom 8

Zachwyca mnie niezmiennie postawienie w centrum wydarzeń ojca i syna, tak silnie ze sobą związanych, że Koike określa ich więź jako „niepojętą w świecie ludzi”. Mimo tej bliskości, zdarzają się rozstania – pod koniec poprzedniego tomu Daigoro próbował wrócić do ojca, ale z różnych powodów mu się to nie udało. W ósmym tomie znajdziemy sześć rozdziałów, z których każdy przedstawia osobną historię, skupiającą się na konkretnej misji lub aspekcie życia w feudalnej Japonii. W tle toczy się intryga, która sprawia, że pojedyncze opowieści łączą się w spójną, linearną fabułę.

Nierozerwalna więź

Daigoro – zwany szczenięciem – próbuje wrócić do swojego ojca, Ogamiego Itto, czyli samotnego wilka. Czuć, jak silnie syn lgnie do ojca. Czuć też, że ojciec, nawet gdy zajmuje się czymś innym, nawet w obliczu śmiertelnego zagrożenia, nie przestaje myśleć o dziecku. W kulminacyjnym momencie starannie zaplanowanej akcji dochodzi do instynktownej reakcji: Ogami porzuca wszystko i rzuca się w nurt rwącej rzeki, by ratować syna. Ten gest – pełen desperacji, miłości i odwagi – mógł zaprzepaścić całą misję. A jednak to jedno, potężne i wzruszające wydarzenie rozwiązuje swoją emocjonalną siłą inne, pozornie ważniejsze problemy.

Samotny wilk i szczenię. Tom 8

Na drodze tytułowej dwójki bohaterów napotykamy rozmaite postacie. Czasem są one tak splecione z krajobrazem, że trudno je od niego oddzielić – jakby tworzyły z nim jedność. Jedną z nich jest staruszka mieszkająca pod starym, gnijącym mostem. Kim naprawdę jest? Czy to tylko dziwaczka, która nie umie sobie wyobrazić życia gdzie indziej, bo dom to dom – bez względu na to, jak bardzo nie nadaje się do życia? A może za tą zgrzybiałą fasadą kryje się opowieść naznaczona cierpieniem i cichym heroizmem? Łatwo jest kogoś osądzić. Znacznie trudniej – znaleźć czas, by poznać jego historię.

Tempo czytania, tempo opowieści

Komiks nie ma przycisku „play”, który odtwarzałby historię w ustalonym tempie – zgodnie z montażem i rytmem reżysera. Jasne, przy dialogach to właśnie tekst nadaje tempo scen – ale gdy bohaterowie i narrator milkną, wszystko przechodzi w ręce czytelnika. A może raczej – w jego oczy. W „Samotnym wilku i szczenięciu” nie brakuje powolnych, kontemplacyjnych momentów, jak choćby scena patrzenia w gwiazdy. Są też kadry dynamiczne – na przykład ten z dramatycznym ratunkiem dziecka przed galopującym koniem. Uwielbiam czarno-białe ilustracje Kojimy, zarówno z bogatym cieniowaniem, jak i te oszczędne w formie. To niby drobna rzecz, ale gdy w połowie rozdziału „Trzynaście strun” pojawiają się szarości – skojarzenia z manipulacją kolorem w scenie krwawego pojedynku z „Kill Billa” nasuwają się same.

Samotny wilk i szczenię. Tom 8

Samotny Wilk nie jest bezdusznym zabójcą – choć jego stawka pozostaje niezmienna: 500 ryō za zlecenie. Zdarza się jednak, że jedno ziarenko potrafi przeważyć wartość całej sztuki złota. W tomie ósmym pojawia się także motyw chłodnej zemsty – tej długo wyczekiwanej, zrodzonej z cierpienia i niesprawiedliwości, która przez lata dojrzewa w milczeniu. Brutalność świata przedstawionego potrafi przytłoczyć, zwłaszcza gdy łączy się z osobliwą, dość prymitywną rozrywką opartą na erotycznych pokazach. Ale to właśnie długie czekanie, pełne upokorzenia i bólu, znajduje swoje spełnienie – nie w krzyku, a w cichym, niemal niewidocznym odejściu.

I to tyle w tę pełnię księżyca. Kiedy usiądę do dziewiątego tomu… cóż, to się jeszcze okaże. Ale jeśli nie mieliście okazji sięgnąć po tę serię – zacznijcie od pierwszego tomu. Naprawdę warto.

Do tej pory ukazały się:

  1. Człowiek Wilk
  2. To nie jest las dla starych wilków
  3. Smacznego proszę wilka
  4. Rufus. Wilk w owczej skórze
  5. Wilcze imperium
  6. Wilczyca
  7. Pan Kawalarz Wilk
  8. Wilcze sny
  9. Synowie Białego Wilka
  10. Wilk (z szuflady)
  11. Noc wilczej strzelby
  12. Wilki i koźlęta
  13. Serce wilka
  14. Jego wilczy sekret
  15. Śladem białego wilka
  16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
  17. Zima wilka
  18. Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
  19. Wilki w ścianach
  20. Wilcze dzieci
  21. Ognisty wilk w Smallville
  22. Wilczyce deszczu
  23. Dwa małe wilczki
  24. Borka i Sambor. Wilki
  25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
  26. To nie jest BICEPS dla starych wilków
  27. WILK
  28. Czerwone wilczątko
  29. Król Wilków
  30. Tetfol. 1. Syn wilka
  31. Lisica i wilk
  32. Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
  33. Wilczyca i czarny książę. Tom 1
  34. Yakari. W krainie wilków. Tom 8
  35. Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
  36. Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
  37. Wilki. Historie prawdziwe
  38. Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
  39. Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
  40. Adaptacje literatury, Biały kieł
  41. Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
  42. Samotny wilk i szczenię. Tom 2
  43. Elryk. Biały wilk. Tom 3
  44. S/N (wilk z S/N)
  45. Samotny wilk i szczenię. Tom 3
  46. Lupus. Tom 1
  47. Podziemny krąg. Wilk w matni
  48. Beastars. Tom 1
  49. Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
  50. Wilcze doły
  51. Samotny wilk i szczenię. Tom 4
  52. Wolfhunt. Zguba
  53. Wilki z Nowego Meksyku
  54. MUTE – ON/OFF (Wolf)
  55. Samotny wilk i szczenię. Tom 5
  56. Wilk morski
  57. Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
  58. Samotny wilk i szczenię. Tom 6
  59. Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1
  60. Wilki, śpijcie dobrze
  61. Szary wilk. Panzerkampfwagen VIII Maus
  62. Wilk, który się zgubił
  63. Samotny wilk i szczenię. Tom 7
  64. „Podręcznik dla Superbohaterów. Część 4. Wilk nadchodzi”
  65. Conan Barbarzyńca. Kolekcja. Prawo wilków. Tom 52
  66. Samotny wilk i szczenię. Tom 8
  67. Wędrówek kilka Czerwonego Wilka

Share This: