Wilczy artykuł nr 26 – To nie jest BICEPS dla starych wilków

Dzisiaj trochę o komiksie, o którym już wam kiedyś pisałem. Mowa o To nie jest las dla starych wilków Tomasza Samojlika, opowiadającym historię pewnego staruszka, ruszającego na odsiecz innym zwierzętom, mimo że te (zwłaszcza borsuk) nie były zbyt miłe dla innych osobników psowatego gatunku. Głównym daniem natomiast jest dzisiaj Biceps #2 z maja 2011, mała antologia komiksowa, czy jak głosi okładka, „wyrób zinopodobny”. Oba te tytuły mają część wspólną, ale proponują też wiele z osobna. Czemu tak? Okazja dość szczególna, bo nie często zgrywają się okoliczności takie jak dziś. Jest pełnia Księżyca, czas na kolejny komiks o wilkach, a PESEL kolejny raz mi się postarzał.

BICEPS

Jako że będę zdmuchiwać świeczki z tortu już 40 raz, w głowie mam tylko jedną piosenkę. Słowa, które śpiewa Andrzej Rosiewicz doskonale zgrywają się z moim corocznym, urodzinowym nastrojem. „Już bliżej jest niż dalej”, tak wiem to doskonale. Jak można doczytać w Psalmie 90, „miarą lat człowieka jest lat (…) 80, gdy jesteśmy mocni” oznacza jedno. Mam już z górki. Całość doskonale uzupełnia To nie jest las dla starych wilków, dodając znane mi akordy przemijania i nostalgii.

Drugi numer Bicepsu otrzymałem w prezencie od kolegi. Wiedział o moim małym sekrecie, związanym ze zbieractwem komiksów o wilkach. Z uśmiechem na ustach, ale i w atmosferze małej konspiracji, lekko podszeptując, wskazał na to, co kryje spis treści omawianej antologii. Ku mojemu zdziwieniu zobaczyłem tytuł komiksu Tomasza Samojlika, znany mi z wydania Kultury Gniewu. W jaki sposób odbiegają od siebie obie wersje? A, no różnic jest całkiem sporo.

BICEPS

Po pierwsze, w Bicepsie znajdziemy tylko pierwszą z osiemnastu historyjek o mieszkańcach lasu. Po drugie wersja z wyrobu zinopodobnego jest czarnobiała, przez co dużo bardziej ponura i do tego jest skrócona o stronę. Być może Tomasz Samojlik stworzył dodatkową planszę później. Mogło być też inaczej, np. w antologii nie było już miejsca, nie wiem. W ten to może i przypadkowy sposób, czytając To nie jest las dla starych wilków w Bicepsie otrzymujemy inne zakończenie, które jest… o wiele bardziej pozytywne. No, przynajmniej dla staruszka.

BICEPS

W antologii reklamującej się uroczo z okładki „generalnie słabe komiksy i nudna publicystyka” znajdziemy jeszcze sporo dobra, za którym stoją także dość znane nazwiska polskiego Komiksowa. Tadeusz Baranowski zaprasza na naleśni(a)ki z jabłkami, Łukasz Kowalczuk dowcipnie opowiada o najbardziej znienawidzonym foncie świata, Śledziu atakuje jednostronicowymi dowcipami w mało wysublimowanym stylu, a Michał Rzecznik rozgrywa mało realną, ale teoretycznie możliwą partię szachów.

BICEPS

Warto by wspomnieć jeszcze o kilku komiksach i się nad nimi pochylić. Są to takie poukrywane klejnoty, czy bardziej trafnie, ze względu na objętość – klejnociki, o których nie miałem pojęcia, że w ogóle istnieją. No, bo w sumie skąd miałbym wiedzieć. Wybaczcie, ale tylko napomknę o nich, poszukajcie ich sami. Może się uda Wam znaleźć: Mendy (Kumpiniewski/Mathia), Mówiłem, żebyś nie kładła się spać głodna (Agata Nawrot), Drabina (Kristyna Baczynski) i Opening Scene (for a horror movie) (Olga Wróbel/Daniel Chmielewski). To oczywiście nie wszystko, bo 64 strony Bicepsu jeszcze sporo skrywają, a warto nawet zajrzeć na stronkę opisującą, kto wziął udział, bo tak na dobitkę wyciska z czytelnika jeszcze kilka uśmiechów.

BICEPS

Ach, zanim skończę, wspomnę jeszcze o bardzo śmiechowym poradniku, doradzającym, w jaki sposób zyskać przyjaciół i zabłysnąć w polskim Komiksowie. No tego mi było trzeba! Nie wiem, czy tekst pisany był bardziej przez śmiech, czy przez łzy, bo mimo że pokazuje świat w krzywym zwierciadle, to jak się poprzyglądać to tu, to tam, może się okazać niezwykle prawdziwy. Np. kalkulacje ceny komiksu do ilości stron. Niemniej ja się ubawiłem wyśmienicie i stwierdzenia z tego tekstu zostaną ze mną na długo niczym sztandary. Punkt 6 określa, że „jeśli możesz narzekać – rób to”. Reasumując, na Biceps narzekać nie zamierzam. Bo zwyczajnie nie ma na co.

Sylwester

Do tej w wilczym cyklu ukazały się:

 1. Człowiek Wilk
 2. To nie jest las dla starych wilków
 3. Smacznego proszę wilka
 4. Rufus. Wilk w owczej skórze
 5. Wilcze imperium
 6. Wilczyca
 7. Pan Kawalarz Wilk
 8. Wilcze sny
 9. Synowie Białego Wilka
 10. Wilk (z szuflady)
 11. Noc wilczej strzelby
 12. Wilki i koźlęta
 13. Serce wilka
 14. Jego wilczy sekret
 15. Śladem białego wilka
 16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
 17. Zima wilka
 18. Samotny Wilk i Szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
 19. Wilki w ścianach
 20. Wilcze dzieci
 21. Ognisty wilk w Smallville
 22. Wilczyce deszczu
 23. Dwa małe wilczki
 24. Borka i Sambor. Wilki
 25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
 26. To nie jest BICEPS dla starych wilków
 27. WILK
 28. Czerwone wilczątko

Share This: