Królewska krew. Tom 3. Wilki i królowie – wilczy artykuł nr 36

Mocno rozemocjonował mnie siódmy odcinek Rodu Smoka. Tak do tego stopnia, że postanowiłem zdjąć z półki jakąś opowieść równie mocno usytuowaną w świecie fantasy, najlepiej równie brutalnym. Padło na komiks Królewska krew. Tom 3. Wilki i królowie. Naprawdę, nie wiedziałem wcześniej, o czym to, ale jak się okazało, bliżej już wstrzelić się nie mogłem.

„…ale i tak jest zajeb*ście”

Bunkrów nie ma… tzn. smoków. Nie ma smoków, ale od skojarzeń ze światem fantasy wykreowanym przez George’a R.R. Martina nie mogłem się uwolnić. Królewska krew. Tom 3. Wilki i królowie orbituje wokół Alvara, króla mającego zatarg z rodem Honima. Konflikt wywołany jest o roszczenia do Kryształowej Skały. Wieloletnia wojna zakończona ma być pokojowo, poprzez małżeństwo dzieci władców, co wydaje się nad wyraz racjonalne.

Królewska krew. Tom 3. Wilki i królowie

Alvar nie lata na smoku, ale mógłby się wywodzić z rodu Targaryenów, ma jasne włosy i pociągają go kobiety z własnej rodziny. Syna spłodził z… własną córką (po więcej trzeba się cofnąć do pierwszego tomu – klik). Czy to przez kazirodztwo Vaal ma jedną nogę krótszą, czy też i z innych powodów, nie zmienia to faktu, że dusza chłopca przegniła i będzie poszukiwał okazji do zemsty.

Mara, córka Honima to twarde dziewczę i wcale nie zamierza tanio sprzedać skóry. Ciężko trenuje i wkrótce staje się najlepszym szermierzem w królestwie. Przyszły mąż będzie musiał ją zdobyć. Nie wystarczyło obiecać jej ręki. Nie ma łatwo.

Królewska krew. Tom 3. Wilki i królowie

No i jest jeszcze Aram wychowujący się z wilkami. Ro jego nagą klatę możemy podziwiać na okładce komiksu. Chłopak ma mocno pod górkę, bo najpierw musi walczyć o miejsce wśród stada, ale jak to było też i w Grze o Tron, postać będąca na wygnaniu będzie mogła zagrać o najwyższą stawkę.

Znane nazwisko gwarancją jakości

Jodorowsky to klasyk komiksu, dobrze sobie wszystko zaplanował, gałęzie rodzinne robią wrażenie, choć nie są aż tak rozbudowane jak w Grze o Tron. Nie obyło się bez kilku bezsensów, jak poświęcenie przez Vaala swoich ukochanych kanarków. Można było to rozegrać inaczej, ale wyraźnie przez to czuć, że scenarzysta półśrodków nie używa. Jest mrocznie, jest brutalnie. Scena seksu balansuje na granicy absurdu. Albo się to przyjmuje, albo po fantasy się nie sięga.

Królewska krew. Tom 3. Wilki i królowie

Dongzi Liu tworzy fenomenalne grafiki w fotorealistycznym stylu. Jest epicko, jest ślicznie. Ilustracje zachwycają na powiększonym formacie. Wydawnictwo Scream wiedziało, co robi, czytelnik dostaje wręcz grafikami po twarzy. Jest trochę scen batalistycznych, ale do pojedynków dochodzi tylko w konfiguracji jeden na jeden. Kadrowanie jest idealne, perspektywa się przechyla, aby czytelnik mógł odczuć ruch, ale momentami rysownik nie panuje nad anatomią, źle ustawia kończyny, przy takich kątach uderzenia albo by nie miały impetu, albo postacie poprzetrącałyby sobie kończyny.

Królewska krew. Tom 3. Wilki i królowie

Dostępność :/ ups…

Kupiłem ten komiks już jakiś czas temu. Ku mojemu zdziwieniu nie jest już dostępny na gildii (może gdzieś jeszcze jest), a pozostałe trzy tomy jeszcze są. Dziwna sytuacja, ale to w sumie dla mnie dobra wiadomość, bo spokojnie mogę uzupełnić kolekcję. Gorzej, jeżeli komuś zależałoby konkretnie na tym tomie, może będzie kiedyś dodruk. Nie smućcie się i nie karmcie spekulantów. Tymczasem to wszystko, w następną pełnię znowu będę szukał wilków w komiksie.

Do tej pory ukazały się:

 1. Człowiek Wilk
 2. To nie jest las dla starych wilków
 3. Smacznego proszę wilka
 4. Rufus. Wilk w owczej skórze
 5. Wilcze imperium
 6. Wilczyca
 7. Pan Kawalarz Wilk
 8. Wilcze sny
 9. Synowie Białego Wilka
 10. Wilk (z szuflady)
 11. Noc wilczej strzelby
 12. Wilki i koźlęta
 13. Serce wilka
 14. Jego wilczy sekret
 15. Śladem białego wilka
 16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
 17. Zima wilka
 18. Samotny Wilk i Szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
 19. Wilki w ścianach
 20. Wilcze dzieci
 21. Ognisty wilk w Smallville
 22. Wilczyce deszczu
 23. Dwa małe wilczki
 24. Borka i Sambor. Wilki
 25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
 26. To nie jest BICEPS dla starych wilków
 27. WILK
 28. Czerwone wilczątko
 29. Król Wilków
 30. Tetfol. 1. Syn wilka
 31. Lisica i wilk
 32. Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
 33. Wilczyca i czarny książę. Tom 1
 34. Yakari. W krainie wilków. Tom 8
 35. Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
 36. Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
 37. Wilki. Historie prawdziwe
 38. Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
 39. Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
 40. Adaptacje literatury, Biały kieł
 41. Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)

Share This: