Notka prasowa Żółć

Żółć to wyjątkowy komiks poetycki, z fenomenalnymi ilustracjami Artura Denysa. Autorem tekstów jest Łukasz Gamrot – pochodzący ze Śląska pisarz, poeta, dziennikarz, laureat ogólnopolskich konkursów literackich i dziennikarskich.

Książka to celna i gorzka próba przenicowania rzeczywistości, która dotyczy przede wszystkim młodych ludzi: ich strachu, namiętności i szaleństwa. 

(…)Widziałem nas, jako rozbitków lat dziewięćdziesiątych.

Widziałem ulotki w naszych dłoniach.

Widziałem nas na dachach angielskich domów

i na rusztowaniach holenderskich fabryk

i na zapleczach amerykańskich restauracji

i kołyszących do snu niemieckie dzieci

i tonących w irlandzkich pomyjach

i widziałem jak z zaciśniętymi ustami przechodzimy przez Europę zatrzymując się dopiero w pustych przejściach granicznych, gdzie do metalowych wiader wymiotujemy długo, do krwi wymiotujemy, aż przyjdzie nam paść na kolana i wycharczeć żeśmy w domu. Widziałem jak na jego progu moi przyjaciele maczali włosia swoich warg w potrzaskanych klatkach piersiowych i widziałem, że obrazy jeszcze nigdy nie były tak puste. (…)

Notka prasowa Żółć

Autor próbuje literaturą dotrzeć do młodego czytelnika, otworzyć nowe pokolenie na odbiór jego poezji – nieoczywistej w formie, jednak niesamowicie aktualnej w treści. Nowatorska forma komiksu, w którą zostały ubrane te teksty sprawia, że nabrały one zupełnie wyjątkowego charakteru i wymiaru. Brutalnie piękne ilustracje „odczarowują” ciężar gatunkowy poezji, podkreślając jej odważny, ale intymny charakter.

Zamówienia na komiks będzie można składać od 5.12 pod adresem: www.thegamrot.pl

Łukasz Gamrot, Żółć, Łódź 2020

Projekt okładki i ilustracje: Artur Denys

Redakcja tomu: Dawid Mateusz

Korekta: Rafał Gawin i Mieczysław Koc

Projekt typograficzny i skład: Magda Ebert

Wydawcy:

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Domu Literatury w Łodzi

Fundacja Rozwoju Inicjatyw Regionalnych

Share This: