Kolekcja Ciemna Strona Marvela. Tom 6. Daredevil. Ciemne Noce

Daredevil. Ciemne Noce

No i stało się, Carrefour zachęcony dobrym przyjęciem komiksowej kolekcji Pojedynki Marvela (po więcej zapraszam tu – klik) właśnie wypuścił kolejną serię. Tak jak poprzednio, 10 tomów na raz. Cena nieco rozczarowuje, bo zamiast 13,99 zł podwyższono cenę do 24,99 zł. Postanowiłem kupić tylko tyle wolumenów, ile przeczytałem z pierwszego cyklu. Tak to w moje ręce trafił Daredevil. Ciemne Noce.

Mroczny diabeł

Od Mega Marvela 2/95 Człowiek Bez Strachu pozostaje moim ulubionym superbohaterem. Ciemna Strona Marvela, jak mniemam, z katalogu amerykańskiego wydawnictwa wciągać ma na swój pokład najbardziej mroczne postacie. Dzięki Frankowi Millerowi w ich poczet śmiało można wliczyć Daredevila.

Daredevil. Ciemne Noce

Seria poboczna

Daredevil. Ciemne Noce to ośmioodcinkowa seria poboczna wydawana równolegle do runu Waida (czyli tam, gdzie jest teraz Egmont). Panini zbiera wszystkie zeszyty, niby fajnie, ale warto od razu zaznaczyć, że przez to szósty tom kolekcji jest bardzo zróżnicowany. Otrzymujemy trzy historie o zupełnie innych wydźwiękach.

Znowu na dnie

Za Nie wiedząc, aniołom dali gościnę odpowiedzialni są Lee Weeks i Sergio Cariello (w trzecim zeszycie pomógł im Tom Palmer) i jest to zdecydowanie najmroczniejsza historia z zaprezentowanych. Musiała też błyszczeć wypolerowaną czernią na tle pozbawionego ciężaru runu Waida, ale jak rozumiem, taki był zamysł twórców. Nawiązać do tradycji ustanowionych przez Franka Millera, wepchnąć Daredevila w prawdziwe tarapaty, w walkę na śmierć i życie, zepchnąć go na samo dno i dać mu tylko jedną szansę, aby się od niego odbił.

Daredevil. Ciemne Noce

Czuć tu wyraźnie te same nuty, które pobrzmiewają w Born Again. Daredevil dostaje cios w głowę i trafia nieprzytomny do szpitala z tymczasową amnezją. Nie pamięta, kim jest, nie pamięta, że ma supermoce, co dłuższą chwilę go przytłacza. Nie ma czasu dojść do siebie, jest potrzebny w odnalezieniu serca, dla czekającej na operację dziewczynki. Sprawy nie ułatwia fakt, że na zewnątrz szaleje burza śnieżna.

Lee Weeks z gracją nawiązuje do najgorszej fuchy w całym multiwersum Marvela, czyli funkcji partnerki Daredevila. Jak pewnie wiecie, trwać u boku Matta Murdocka oznacza znaleźć się w wielkim niebezpieczeństwie, być narażonym i fizycznie, i psychicznie. Elektra, Karen Page, Milla Donovan (to tylko niektóre z nich, ciut więcej tu – klik). One dały mu swoje, on może zdobyć serce i przynieść je dziewczynce, która bez niego umrze.

W lżejsze rejony

Człowiek zwany robalem to dwu odcinkowa, dość lekka wielowątkowa historyjka, w której Daredevil wpada na Shockera (stara dobra zasada, aby ukraść jak najwięcej przeciwników Spider-Mana nadal działa), Matt doradza w sprawie o zabójstwo, a na drugim planie Avengersi pojedynkują się z jakimś piekielnym i gigantycznym potworem. Całość poprowadzona sprawnie i dynamicznie.

Daredevil. Ciemne Noce

Zasłużone wakacje

Ostatnie trzy zeszyty stworzył Jimmy Palmiotti z Thonym Silasem (i sporym zespołem odpowiedzialnym za tusz i kolory). W imię króla zabiera Daredevila na wakacje do Miami. No prawie, bo Matt podróżuje służbowo. Na miejscu Człowiek Bez Strachu spotyka Misty Knight, którą możecie znać z serialu Luke Cage, ale ogólnie ta przygoda bardziej pasowałaby do disnejowego She-Hulk, niż do którejś serii z Netflixa.

Offset jest ok?

Ciemna Strona Marvela, tak jak Wielkie Pojedynki wydrukowana jest na dobrej jakości papierze offsetowym i o ile starsze historie prezentują się na nim świetnie, tak nowe komiksy wychodzą rozmazane i ciemne. Z Daredevilem. Ciemne Noce sprawa wygląda tak, że im bliżej końca, tym coraz gorzej. Pierwsza historia prezentuje się całkiem nieźle, jest najmroczniejsza, papier gra na jej korzyść. Przygoda w Miami powinna błyszczeć kolorami, a tymczasem została przygaszona niczym niedopałek ciśnięty do kałuży.

Opłaca się?

Czy warto? Dla fanatyków diabła z Hell’s Kitchen ten tom to mus. Nie jestem przekonany, czy Egmont wyda te historie, więc tym bardziej. Cena poszybowała w górę (co dzisiaj nie drożeje), ale nadal 25 zeta, za komiks to spoko propozycja.

Seria: Kolekcja Ciemna Strona Marvela

Wydawnictwo: Panini S.p.A., Italy

Kod EAN: 9788828714736

Okładka: Miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 192

Share This: