Dziewczyny Daredevila Vol. 2

Matt Murdock, niewidomy adwokat i obrońca Hell’s Kitchen, to jeden z największych lowelasów Marvela. Kusi, aby zażartować, że uwielbia randki w ciemno, ale mogłoby to być odczytane jako naśmiewanie się z jego niepełnosprawności. Na dodatek do końca tak nie jest, bo w wypadku, w którym stracił wzrok, zostały też wyostrzone inne jego zmysły. Czy możliwość wsłuchiwania się w odgłos serca sprawia, że wybiera najpiękniejsze dziewczyny w okolicy? A może radar, którym dysponuje, nie tylko daje mu widzieć otoczenie, ale naprowadza też na kobiety? Dzisiaj przyjrzę się serii vol.2, na której początku zakończony został wątek Karen Page w iście szekspirowskim stylu (o blond piękności przeczytacie w części pierwszej, o TU). Zacznę od mojej ulubienicy, jaką jest zmysłowa indianka Maya Lopez.

dziewczyny daredevila vol. 2

Echo

dziewczyny daredevila vol. 2

Marvel, będąc w kłopotach finansowych, wydzierżawił kilka serii w celu ich odświeżenia i zainteresowania dojrzałego czytelnika. Tak powstał imprint Marvel Knights i m.in. Daredevil vol.2. Po tragedii, która wydarzyła się w Dialbe Stróżu, Joe Quesada przygotował dla bohatera coś specjalnego. Karuzelę nieporozumień, pełną miłych chwil przeplatanych z ciosami wyprowadzanymi na oślep. Maya Lopez zakochała się w Macie Mardocku, ale nienawidziła Diabła z Hell’s Kitchen i obwiniała go o śmierć ojca. Sytuacji nie poprawiał fakt, że dziewczyna urodziła się głucha. Jak łatwo o nieporozumienie, gdy w kanale komunikacyjnym tej pary jest tyle przeciwności? Subtelne, nieoczywiste, chwytające za serce.

Komiks napisany przez Davida Macka został zilustrowany przez Joe Quesadę w iście mistrzowskim stylu, zderzając dwa różne światy. Pokazując zupełnie inne sposoby, jak Daredevil i Echo odbierają bodźce ze świata. Na łamach serii niejednokrotnie pokazywano, jak Matt Murdock widzi otoczenie, w Parts of a Hole dzięki kunsztowi rysownika zobaczyć można (i sobie wyobrazić), jak Maya Lopez odczuwa muzykę, chłonąc jej drgania całym ciałem.

Echo pojawia się dwa razy w Daredevil vol. 2. Raz w Parts of the Hole, a drugi raz w Vision Quest. Egmont wyda obie historii w Daredevil. Nieustraszony. Tom 0

Milla Donovan

Brian Micheal Bendis postanowił udowodnić, że diabeł tkwi w szczegółach. W Daredevil #41 postawił na drodze obrońcy Hell’s Kitchen wyjątkową kobietę. Z kolosalnym wyczuciem dobrał też okoliczności. Milla Donovan, ze względu na swoją wrodzoną ślepotę, nie spostrzegając zagrożenia, weszła prosto pod pędzącą ciężarówkę. Co prawda tym razem obyło się bez chemikaliów, jednak widać na pierwszy rzut oka, że historia lubi się powtarzać. Jeśli nie widzicie zależności, sprawdźcie koniecznie genezę Daredevila.

dziewczyny daredevila vol. 2

Bendis idzie dalej, odpowiadając na pytanie, czy to nie jest czas na to, aby Matt Murdock się ustatkował. Podczas gdy para zaczyna zbliżać się do siebie, najpierw rudowłosy adwokat zostaje podpalony przez Tyfusową Mary, a później na scenę wkracza Bullseye, odpowiedzialny za śmierć dwóch byłych dziewczyn obrońcy Hell’s Kitchen. Mimo nieustannie trwającego huraganu wokół zakochanych, w Daredevil #57 Milla, szukając Matta, wyjawia Benowi Ulrichowi, że wzięli cichy ślub. Mimo że wkoło wiele przeciwności, para jest długo razem, ale szczęście nie trwa nieskończenie. Bendis pieczętuje wybór Murdocka, który odpycha „byłe”, w tym wypędza ze swojego łóżka nagą Czarną Wdowę, nieco kpiąc z marzeń nastolatków, zderzając je z „prawdziwym” życiem.

Matt ratuję Millę w Daredevil. Nieustraszony. Tom 2, natomiast ślubuje jej miłość w Daredevil. Nieustraszony. Tom 3.

Dakota North

dziewczyny daredevila vol. 2

I żyli długo i szczęśliwie? A w życiu! Bendis opuścił Daredevila, a na dodatek wsadził go do więzienia. Poważne problemy miały dopiero sięgnąć bohatera, gdy do serii zawitał Ed Brubaker. Wykorzystując zależność „nowy scenarzysta = nowa kobieta w życiu Matta, a obecna będzie miała kłopoty”, sprowadził na kartki komiksu Dakotę North (która, staromodnie, miała debiut w swojej serii, ale od jakiegoś czasu znajdowała się w komiksowym niebycie), a Millę popchnął w objęcia szaleństwa. Choć, oczywiście, najłatwiej zrzucić całą winę na Pana Stracha.

Sporym nadużyciem byłoby nazwanie relacji Matta z Dakotą związkiem, uczucia miłością, a jej samej dziewczyną Daredevila. Niemniej w #111 zeszycie serii vol. 2 między tą parą wyraźnie zaiskrzyło, ręce się splotły, oddechy zjednoczyły. Tylko spojrzenia się nie skrzyżowały, ale wiadomo. Ten epizod sięgnął do serca bohatera, bo w tamtym momencie Matt nie był jeszcze rozwiedziony z Millą. Zaowocowało to ogromnymi wyrzutami sumienia i pokomplikowało życie niewidomego adwokata jeszcze bardziej. Ed Brubaker kończy swój run równie wybuchowo co Bendis, na dodatek jego ostatni zeszyt zamiast numeru 120, otrzymał 500, przejmując numerację oryginalnej serii. Z tyłu podwójnej okładki znalazły się najważniejsze kobiety z życia bohatera i Dakota jest wśród nich.

dziewczyny daredevila vol. 2

Dakota pojawia się już na samym początku runu Brubakera, ale zaiskrzyło między nią a Mattem dopiero w Daredevil. Nieustraszony. Tom 6.

Na tę chwilę to tyle, ale to oczywiście nie koniec. Ani historii Daredevila, ani jego podbojów sercowych. Którą z jego dziewczyn lubicie najbardziej? Chcielibyście, aby się Matt w końcu ustatkował, czy dobrze jest, jak jest? Dajcie znać w komentarzach.

Sylwester

Share This: