Przystanek Komiks – rodzinna relacja z festiwalu
Festiwal Przystanek Komiks, który odbył się 2 kwietnia 2017 w Piasecznie, przyciągnął miłośników komiksów wraz z całymi rodzinami. Organizatorami wydarzenia było Centrum Kultury w Piasecznie oraz sklep Oaza Komiksu Piaseczno. W ciepłe niedzielne popołudnie miłośnicy historii obrazkowych zgromadzili się w budynku starej komendy Policji. Przemieniony budynek nie pamięta już przeszłości, zamiast sprawiedliwości w tych czterech ścianach krzewiona jest teraz kultura.
Co w artykule?
Warsztaty dla dzieci
Aspekt rodzinny szczególnie zaakcentowany został w dwóch dziedzinach. Centrum Kultury znane jest z organizacji przeróżnych warsztatów dla dzieci i młodzieży, czy to warsztaty muzyczne, czy plastyczne. Na potrzeby Przystanku Komiks został zorganizowany warsztat komiksowy, który został poprowadzony przez Piotra Nowackiego. Rysownik znany jest z takich prac jak Szóstego dnia, Detektyw Miś Zbyś na tropie, czy nagrodzonym w konkursie Plastieken Plunk 2010 Just One Different Thought. Na swoich warsztatach przemiły autor wprowadził dzieciaki w podstawy tworzenia komiksu. Od wymyślenia bohaterów, przez kolorowanie plansz, po wypełnianie dymków, a na ilustrowaniu kontynuacji historii kończąc. Na koniec zajęć artysta przeczytał wyświetlony na projektorze swój komiks, co dzieciakom bardzo się spodobało. Największą wadą tych zajęć była ograniczona liczba miejsc. Dla każdej z dwóch grup wiekowych przypadało jedynie po 8 osób. Ograniczenie wynikało z sali warsztatowej, która najzwyczajniej nie dawałaby komfortu dla większej ilości uczestników. Następnym razem można by się pokusić o wykorzystanie innej sali.
Pokaż swój komiks
Podczas festiwalu odbył się także finał konkursu Pokaż swój komiks. Plakaty zachęcające do udziału w konkursie zostały porozwieszane w szkołach na terenie całej gminy. O konkursie można było się także dowiedzieć ze strony kulturalni.pl, oceniam więc poziom rozreklamowania jako dobry. Sami organizatorzy zaskoczeni byli liczbą zgłoszonych prac, których łącznie z trzech kategorii wiekowych wpłynęła setka. Przyznali, że w ich odczuciu konkurs miał pełnić funkcję dodatku, natomiast rozrósł się do rangi głównego wydarzenia festiwalu. Po ocenieniu komiksów organizatorzy postanowili rozszerzyć gremium wynagradzanych prac. Początkowo planowano rozdać po trzy nagrody dla każdej kategorii. Ostatecznie wręczono około 20 pakietów z licznymi wyróżnieniami. Oczywiście nie każdy mógł zostać doceniony w taki sposób. Za to dla każdego został przewidziany dyplom upamiętniający wzięcie udziału w konkursie. Na potrzeby tego konkursu wraz z synem stworzyliśmy krótką historię O chłopcu, który marzył o przygodach. Niestety przystąpiliśmy do pracy tak późno, że całości nie udało się wystarczająco dopracować. Mimo że mamy już na tym polu doświadczenie i nawet nagrodzoną pracę, tym razem pozostał na pocieszenie dyplom.
Przystanek komiks – piątka z minusem
Wielkie brawa dla organizatorów, spędziliśmy z rodziną miło czas ucząc się i poznając świat komiksów. Tak zorganizowany festiwal odpowiednio zachęcał do zainteresowania się obrazkowym medium i przekazywaniu pasji dzieciom. Na koniec jednak jestem zmuszony o wrzucenie łyżki dziegciu do tego słoiczka miodku, ponieważ jeden aspekt nie został należycie przemyślany. Wręczenie nagród w konkursie dla dzieci odbyło się w sali, w której rozwieszone były już prace Daniela Chmielewskiego. Może jestem nadwrażliwy, ale niewinni sześciolatkowie nie komponowali się właściwie na tle wisielca, pętli i truchła kota. Następnym razem proszę zwrócić uwagę na tę kwestię, jako rodzic jestem zniesmaczony.
Nie tylko dla dzieci
Oczywiście Festiwal Przystanek Komiks kierowany był nie tylko dla rodzin. Każdy wielbiciel komiksów mógł znaleźć tam coś dla siebie, ale o tym już przeczytacie w relacji Konrada.
Sylwester