Borgia #1

Rodzina Borgiów z kart historii przeszła do współczesności inspirując… wszystkich. Mario Puzo opisał dzieje rodu w powieści Rodzina Borgiów, a serial z Jeremym Ironsem w roli głównej oburzył bardzo wielu katolików. Dzieje rodu papieża Aleksandra VI zostały przeniesione również na plansze komiksowego przez włoskiego ryskownika Milo Manarę i chilijskiego scenarzystę Alejandro Jodorowskiego.

Krew dla papieża to pierwszy tom czteroczęściowej serii wydawanej w latach 2004-2010 we Francji (polskie wydania ukazały się na rynku w latach 2006-10). Autorzy komiksu wprowadzają nas w okrutny świat stolicy piotrowej u schyłku XV wieku. Papież Innocenty III umiera, a jego śmierć rozpoczyna zaciętą walkę o papieski stolec, prawdziwą grę o tron, której nie powstydziłoby się Westeros.

jedenW przypadku tej opowieści, Manara i Jodorowsky stanowią idealny duet. Scenariusz Jodorowskiego jest pełen erotyzmu i okrucieństwa, co zdaje się być ulubionym środkiem wyrazu Milo Manary, wielkiego przedstawiciela komiksu erotycznego. Trzeba zaznaczyć, że komiks, choć opiera się na prawdziwej historii, skupia się bardziej na soczystych pogłoskach i pomówieniach niż udowodnionych wydarzeniach. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostaje wierny historycznym tradycjom i obrzędom tworząc zgrabny i spójny obraz piętnastowiecznego Rzymu.

trzyBorgia bezlitośnie obnaża wszystkie grzechy mafijnego wręcz rodu, beztrosko korzystając z niezgody historyków co do faktycznego stanu rzeczy. Dzięki temu komiks oferuje historię barwną, wyrazistą i stanowczo niecenzuralną. W pierwszym tomie dominują przekupstwa i morderstwa, które przemieniły kardynała Rodriga Borgię w papieża Aleksandra VI. Polityczne spiski i dyskusje w kuluarach doprawione są erotycznymi igraszkami, które mogły się wydarzyć w murach Watykanu.

Historia rodziny Borgiów owiana jest tajemnicą i prawda może nigdy nie wyjść na jaw. Jodorowsky i Manara przedstawiają swoją wersję w sposób tak wiarygodny, że nie chce nam się szukać innej.

Ciąg dalszy wkrótce.

Share This: