Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3 – wilczy artykuł nr 57
Czytając dodatki z Krainy QA z nowej edycji Thorgala od Hachette, zdałem sobie sprawę, że gdzieś w odmętach mojego regału z komiksami, czeka na przeczytanie komiks napisany przez Mythica, jednego ze scenarzystów, którzy mieli przyjemność współpracować z naszym mistrzem, Grzegorzem Rosińskim. Co prawda nie zajmę się tym razem Fantastyczną podróżą, bo przegapiłem, jak wyszła, a od dawna jest wyprzedana, ale okładka komiksu Alpha. Zapłata dla wilków znalazła się we wspomnianych dodatkach i w sumie jest to pozycja warta sprawdzenia.
Co w artykule?
Mythic kontra rysownicy
Mythic, a właściwie Jean-Claude Smit-le-Bénédicte, scenarzysta komiksowy, który urodził się na przedmieściu Brukseli 10 lipca 1947 roku, przejął pisanie Alphy od trzeciego tomu po przedwczesnej śmierci Pascala Renarda. Egmont wydał u nas siedem tomów, ale seria wychodzi dalej, a w zeszłym roku ukazał się 18 odcinek. Może pora na nową edycję w integralach? Osobiście bym się nie obraził. Czytanie na wyrywki ma w sobie trochę uroku, ale jednak z szacunku dla twórców, należałoby czytać serie chronologicznie.
Kupiłem trzeci tom Alphy ze względu na wilki w tytule, fani serii raczej od niego nie zaczynali, ale jeśli ktoś śledzi twórczość Mythica, mógł nie sięgnąć po dwa poprzednie tomy. Miałem kiedyś taką znajomą, która twierdziła, że poznawanie nowej serii nie powinno odbywać się z pierwszym tomem, bo te często konstruowano w sposób gwarantujący przedstawienie głównej postaci i otwarcie wątków. Scenariusze przechodzą do pełnego galopu dopiero w kolejnych odcinkach, więc to w nich można sprawdzić, na co stać twórców. Przy czytaniu nie po kolei ogarnia mnie lekka melancholia, bo niegdyś dystrybucja prasowa była tak kiepska, że zwyczajnie nie udawało się kupić wszystkich odcinków i niektóre poznawałem dopiero po latach.
Sensacyjna opowieść z silną męską postacią
Alpha to sensacyjna opowieść rozgrywająca się zaraz po zakończeniu Zimnej Wojny. Mimo nowej rzeczywistości wywiady z bloków zachodnich i wschodnich nadal mają mnóstwo roboty, głównym bohaterem jest Agent CIA, a Zapłata dla wilków rozpoczyna się w Moskwie. Wszelkie przewroty polityczne, to oczywiście doskonała sytuacja, aby się dorobić i to nie tylko na legalnych interesach. Zostaje rozegrana dość trudna do prześledzenia rozgrywka z odcięciem od informacji, manipulacjami i różnymi machlojkami. Mimo wzniosłych przysiąg chronienia ideałów i niewinnych, pieniądze kuszą, a tu oprócz czeków bez pokrycia są w grze też dolary, które potrafią w różnych częściach świata być warte majątek.
Imię bohatera, zwłaszcza przez tytuł trzeciego tomu można traktować jako nawiązanie do mitycznego i nieprawidłowego opisu wilczego stada (prawdopodobnie na podstawie błędnych obserwacji), które miałoby być watahą dowodzoną przez najsilniejszego osobnika. W rzeczywistości wilki żyją w rodzinach, a o dowództwo wcale nie trzeba walczyć. Dzisiaj przy przekładkach na wzorce zachowań najczęściej dominującym określeniem silnego mężczyzny nie jest osobnik alfa, a sigma, który jest typem samotnika, wybierającym zdecydowanie swoją drogę, a nie przewodnictwo nad innymi.
Akcja, rozwałka i machlojki
Mythic żonglował sporą ilością postaci, obok przystojnego Alphy pojawia się piękna Assia, ale w rozgrywce uczestnicy też jej mąż. Pojawia się też jej nieszkodliwy (ale tylko pozornie) przyjaciel Igor, który jak na muzyka zdaje się mieszkać w zbyt dużych luksusach i bogactwie. Jego relacja do ojca staje na ostrzu noża, w końcu dochodzi do ostrego starcia. Jest też po kilka innych osób z agentury i pojawia się polski akcent. A właściwie dwa. Najpierw są partytury dzieł Chopina, a później zostaje wspomniane, że Igor prawdopodobnie jest po części Polakiem. Fabuła jest dość wymagająca, potrzeba skupienia, inaczej cała rozgrywka staje się niewyraźna.
Warto też zwrócić uwagę na rysunki Jigounova, realistyczne i dbałe. W oko rzucają się niemal fotorealistyczne miejskie kadry oraz gnające po ulicach i w terenie samochody. Przydałaby się może jakaś większa ilustracja, chociaż na pół strony, ale może i dobrze, że jest, jak jest, bo w ten sposób na każdej stronie dzieje się bardzo dużo, a sceny pościgów wręcz urywają głowę. No i nie brakuje strzelanin, pierwsza, bez żadnego uprzedzenia wybucha już w pierwszej scenie, tak bardzo po amerykańsku. Najpierw strzelanie, a później wyjaśnianie.
Po jednym tomie nie powiedziałbym, że Alpha to jedna z najlepszych serii sensacyjnych, ale Zapłata dla wilków jest na tyle dobra, że rozbudziła apetyt na więcej. Niestety trzeba czekać na reedycje, prawdopodobnie w integralach (jeśli w ogóle) i na kredzie (niestety). Ewentualnie można sięgnąć po Halloween Blues z rysunkami Zbigniewa Kasprzaka. Kolejne poszukiwania wilków w komiksie już w następną pełnię.
Do tej pory ukazały się:
- Człowiek Wilk
- To nie jest las dla starych wilków
- Smacznego proszę wilka
- Rufus. Wilk w owczej skórze
- Wilcze imperium
- Wilczyca
- Pan Kawalarz Wilk
- Wilcze sny
- Synowie Białego Wilka
- Wilk (z szuflady)
- Noc wilczej strzelby
- Wilki i koźlęta
- Serce wilka
- Jego wilczy sekret
- Śladem białego wilka
- Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
- Zima wilka
- Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
- Wilki w ścianach
- Wilcze dzieci
- Ognisty wilk w Smallville
- Wilczyce deszczu
- Dwa małe wilczki
- Borka i Sambor. Wilki
- Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
- To nie jest BICEPS dla starych wilków
- WILK
- Czerwone wilczątko
- Król Wilków
- Tetfol. 1. Syn wilka
- Lisica i wilk
- Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
- Wilczyca i czarny książę. Tom 1
- Yakari. W krainie wilków. Tom 8
- Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
- Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
- Wilki. Historie prawdziwe
- Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
- Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
- Adaptacje literatury, Biały kieł
- Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 2
- Elryk. Biały wilk. Tom 3
- S/N (wilk z S/N)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 3
- Lupus. Tom 1
- Podziemny krąg. Wilk w matni
- Beastars. Tom 1
- Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
- Wilcze doły
- Samotny wilk i szczenię. Tom 4
- Wolfhunt. Zguba
- Wilki z Nowego Meksyku
- MUTE – ON/OFF (Wolf)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 5
- Wilk morski
- Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
- Samotny wilk i szczenię. Tom 6
- Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1