Serce wilka – wilczy artykuł nr 13

Wilk powraca jak co miesiąc, a dzisiejsza pełnia jest nietypowa, bo zwana błękitną. Dzieje się tak, gdy w miesiącu występuje takie zjawisko po raz drugi. Jest to dosyć rzadkie, bo powtarza się tylko co 2,5 roku. W związku z tym z komiksowej półki zdjąłem dzisiaj niespotykaną pozycję. Przede wszystkim dlatego, że komiksu Serce wilka nie można kupić, na papierową wersję trzeba zapolować. Dzisiejsza wilcza opowieść dostępna jest online na stronie WWF (o, TU), ale wiadomo, fizyczna kopia to jest jednak coś. Ja swoją zdobyłem jako bonus ze sklepu internetowego Kultury Gniewu. Co teraz? Nie wiem. Trzeba szczęścia, sprytu i dobrego węchu.

Serce wilka

Dzisiaj też na całym świecie dzieciaki przebierają się za różne upiorzyska i zbierają słodkości. Cóż, człowiekowi starszej daty, takiemu jak ja, raczej o tej porze roku w głowie nie zabawa, a zaduma i wspominki. Z roku na rok przybywa grobów, które odwiedzam, z klimatem jesiennej zagłady wśród roślinności tworzy to duchotę przemijania. Jako że na okładce dzisiejszego komiksu znajduje się wilcza policja, zwana Wilicją, soundtrackiem do dzisiejszego odcinka będzie kawałek o stróżach prawa, stworzony w gatunku niemieckiej muzyki tanecznej. Znam te piosenki na pamięć, mój brat katował mnie taśmą Modo pod koniec lat 90. Cóż, wiele bym dał, aby znowu z nim posłuchać czegokolwiek, choćby i czegoś tak niskich lotów. Aha, chodził mi jeszcze po głowie szczególny kawałek warszawskiego Hemp Gru, ale WDZ raczej o policji w superlatywach by się nie wypowiedział.

Klikamy play i czytamy dalej.

Serce wilka zaczyna się w miejscu, w którym rozpoczynały się już setki bajek. Wieczorem funkcjonariusz Wilicji czyta swojej córce do snu książeczkę. Jest to znana wszystkim mieszkańcom lasu opowieść o Zielonym Kapturku. Szczeniaczka wybiera się z gnatem (początek wyśmienitych żartów polegających na grze słów) do swojej babci, gdy napotyka zakapturzonego, ludzkiego osobnika. W inteligentny sposób zostaje wyśmiany stereotyp, jakoby psowaty był niebezpiecznym osobnikiem, którego należy się bać w lesie. Tymczasem niedaleko miejsca zamieszkania naszych bohaterów zostaje podniesiony alarm. Zostały zauważone ślady ludzi!

Serce wilka

Autorem tego krótkiego, ale niezwykle zabawnego komiksu jest Tomasz Samojlik. Naukowiec, pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, ale i autor szeregu komiksów, skierowanych zwłaszcza do młodszego grona, takich jak Norka Zagłady, Żubr Pompik, czy Wiedźmun. Żeby nie było, ja przy lekturze jego pozycji też zawsze bawię się przednio. Przesympatycznego autora udało mi się spotkać raz, całkiem niedawno, na festiwalu Niech Żyje Komiksowa Warszawa, gdzie uświetnił jeden z moich egzemplarzy domowej kolekcji przepięknym wrysografem (z wilkiem, co oczywiste).

Serce wilka

Tomasz Samojlik wyprowadza punkt widzenia z poziomu psowatej rodziny, ale nie zapomina o wszystkich „wilczych” przysłowiach. Przytacza je w dowcipny i przewrotny sposób, z resztą tak jest zaserwowana cała fabuła. I tak w gierkach słownych znajdziemy: „Jestem głodny jak człowiek”, „Nie patrz na mnie człowiekiem” i moje ulubione „Wilk wilkowi człowiekiem”. Zresztą to ostatnie nauczyłem się odpowiadać, gdy przez lata byłem nękany pytaniami w stylu: „Sylwek, a znasz to? Homo homini lupus”.

Serce wilka

Serca wilka to bajka, a na końcu takowych musi znaleźć się morał. Tak jest i tym razem. Tym najmądrzejszym, najbardziej szczerym osobnikiem ze stada okazuje się szczeniaczka, która nie patrzy na las przez pryzmat uprzedzeń, które narosły przez pokolenia. Wie, co robić z tytułowym narządem, pamięta, że je ma i w nie patrzy. Nie w zęby, nie na uszy i nie w oczy (jednocześnie dostrzegając, jakie to one wielkie), a prosto w serce. Aha, na deser otrzymujemy dwie plansze z informacjami o przedmiotowych leśnych zwierzętach, z wielkim napisem „Wilki są wspaniałe” (bardzo dziękuję za komplement :p) oraz jeszcze jedną z zachętą do ochrony i adoptowania tych wspaniałych ssaków. Więcej szczegółów w publikacji i na stronie WWF. Tymczasem to wszystko, do zawilczenia za miesiąc.

Sylwester

W wilczym cyklu ukazały się:

  1. Człowiek Wilk
  2. To nie jest las dla starych wilków
  3. Smacznego proszę wilka
  4. Rufus. Wilk w owczej skórze
  5. Wilcze imperium
  6. Wilczyca
  7. Pan Kawalarz Wilk
  8. Wilcze sny
  9. Synowie Białego Wilka
  10. Wilk (z szuflady)
  11. Noc wilczej strzelby
  12. Wilki i koźlęta
  13. Serce wilka
  14. Jego wilczy sekret
  15. Śladem białego wilka
  16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
  17. Zima wilka
  18. Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
  19. Wilki w ścianach
  20. Wilcze dzieci
  21. Ognisty wilk w Smallville
  22. Wilczyce deszczu
  23. Dwa małe wilczki
  24. Borka i Sambor. Wilki
  25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
  26. To nie jest BICEPS dla starych wilków
  27. WILK
  28. Czerwone wilczątko
  29. Król Wilków
  30. Tetfol. 1. Syn wilka
  31. Lisica i wilk
  32. Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
  33. Wilczyca i czarny książę. Tom 1
  34. Yakari. W krainie wilków. Tom 8
  35. Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
  36. Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
  37. Wilki. Historie prawdziwe
  38. Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
  39. Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
  40. Adaptacje literatury, Biały kieł
  41. Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
  42. Samotny wilk i szczenię. Tom 2
  43. Elryk. Biały wilk. Tom 3
  44. S/N (wilk z S/N)
  45. Samotny wilk i szczenię. Tom 3
  46. Lupus. Tom 1
  47. Podziemny krąg. Wilk w matni
  48. Beastars. Tom 1
  49. Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
  50. Wilcze doły
  51. Samotny wilk i szczenię. Tom 4
  52. Wolfhunt. Zguba
  53. Wilki z Nowego Meksyku
  54. MUTE – ON/OFF (Wolf)
  55. Samotny wilk i szczenię. Tom 5
  56. Wilk morski
  57. Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
  58. Samotny wilk i szczenię. Tom 6
  59. Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1

Share This: