Kolekcja Hachette. Thorgal. Wilczyca. Tom 16 – wilczy artykuł nr 60
Ciągle cieszy mnie nowa Kolekcja Hachette. Thorgal. Wilczyca dotarł do mnie już w zeszłym miesiącu. Wstrzymałem się chwilę z publikacją tekstu o tym tomie z jednego powodu: zawsze publikuję teksty z wilkami w tytule przy pełni księżyca, a taka jest właśnie dzisiaj. I to wyjątkowa – nie dość, że to superksiężyc przy niskiej ekliptyce, to jeszcze mieliśmy półcieniowe zaćmienie (około drugiej w nocy). Album też jest niezwykły, bo to jeden z moich ulubionych. Po dawnej fascynacji wracałem do niego już kilka razy (między innymi tu – KLIK), tak jak i teraz.
Mroczna wilczyca
Jak już wspominałem kilka razy, po raz pierwszy mam okazję czytać tomy Thorgala po kolei. W dzieciństwie zwyczajnie nie miałem takiej możliwości ani szczęścia. Wilczyca to tom, który można czytać jako samodzielną historię, ponieważ przedstawiona w nim przygoda ma zamknięty charakter, choć wydarzenia z tomów Władca gór i Strażniczka kluczy tworzą spójny ciąg fabularny. Po powrocie z dalekiej podróży za ocean, Thorgal chce spełnić życzenie żony, która pragnie urodzić w rodzinnej wiosce Wikingów Północy. Po wielu zawiłościach, m.in. związanych z czasem i podróżami, rodzina prawie dociera do celu. „Ostatnia mila” okazuje się najbardziej skomplikowana.
Zacznijmy od okładki, bo to jedna z moich ulubionych. Mroczna, zanurzona w leśnej gęstwinie. Aaricia, która wkrótce urodzi drugie dziecko, przedziera się przez zarośla, obserwowana przez wilka. Jeśli czytaliście ten tom, wiecie, że w komiksie scena wyglądała nieco inaczej, ale Grzegorz Rosiński postawił na dramatyzm, co trudno kwestionować. Powietrze gęste jest od napięcia, a zagrożenie wydaje się niemal namacalne. Świetna jest także ilustracja, która pojawiła się na okładce magazynu Hello Bédé, w którym Wilczyca zaczęła się ukazywać w odcinkach. Równie klimatyczna, choć bardziej dosłowna w przekazie.
Cały album jest zanurzony w klimacie grozy. Od pierwszych stron czuć, że coś jest nie tak. Nowy przywódca klanu, Wor Wspaniały, budzi niepokój, jakby nie można było czuć się przy nim bezpiecznie. Thorgal, wierny sobie, nie pozwala sobą pomiatać, co szybko doprowadza do konfliktu z władcą. To bardzo ryzykowny, a może nawet nieprzemyślany ruch, choć można się zastanawiać, czy sytuacja nie mogłaby potoczyć się jeszcze gorzej.
Zemsta na wikińskich piratach
Na drugim planie toczy się wątek zemsty za, zdawałoby się, typowe dla Wikingów zachowania – podbijanie, porywanie kobiet i rabowanie wiosek. Chociaż nie każdy Wiking był piratem, w dodatkach do albumu znajdziemy obraz francuskiego artysty, która wzmacnia ten stereotyp.
Los rodziny Thorgala splata się z dramatem niepełnosprawnego mężczyzny, którego rodzinę zabił Wor Wspaniały. Od tego momentu w lasach zaczyna czaić się śmierć – każde drzewo staje się potencjalnym zagrożeniem. Grzegorz Rosiński doskonale oddaje tę atmosferę, wykorzystując burzę i błyskawice oraz grę czernią i bielą, by wywołać u czytelnika dreszcze. Jeśli kiedykolwiek znaleźliście się w nocy w lesie podczas burzy, wiecie, jak potężne i oszałamiające może być to doświadczenie.
Okładka albumu bazuje na stereotypie groźnych wilków, ale w środku Jean Van Hamme przedstawia je bliżej rzeczywistości – jako zwierzęta żyjące w rodzinach, nie tak różne od ludzi. Ten familijny wątek, łączący dzikie, leśne zwierzęta z porzuconą w gęstwinie wikińską księżniczką, staje się drugim planem opowieści. W ponurym, jesiennym lesie, skąpanym w deszczu, rozgrywa się dramat, który kończy się tak szczęśliwie, jak tylko może – choć nie dla wszystkich. Thorgal odnajduje swoją rodzinę, powiększoną o córkę, której nadają imię na cześć wilczycy – Louve.
No more mr. Nice Guy
Do tego tomu dodawana jest grafika z uśmiechniętą Louve, która pojawiła się także w dodatkach opisujących, jak Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński spopularyzowali to rzadko nadawane imię. W kalendarium, ku mojemu zaskoczeniu, znajduje się również debiut zespołu Björk Guðmundsdóttir & tríó Guðmundar Ingólfssonar. Zwyczajnie ciekawi mnie, jak trip hop połączy się później z komiksami.
Bardzo lubię, gdy Jean Van Hamme wplata wątki familijne, bo w chłodnym klimacie Północy to one nadają ciepła opowieściom. Niestety, wydaje się, że scenarzysta postanowił urozmaicić serię w sposób, który nie do końca wyszedł na korzyść. Może nie chciało mu się wyciągać Thorgala na kolejne przygody, bo w „Strażniczce kluczy” dostajemy symulację, w której Aegirson przechodzi kryzys wieku średniego. A co gorsza, późniejsze tomy poszły jeszcze bardziej w tę niepokojącą stronę.
Więcej o kolekcji znajdziecie na stronie wydawnictwa Hachette. Prezentacja tego tomu w filmiku poniżej:
Do tej pory ukazał się:
- Człowiek Wilk
- To nie jest las dla starych wilków
- Smacznego proszę wilka
- Rufus. Wilk w owczej skórze
- Wilcze imperium
- Wilczyca
- Pan Kawalarz Wilk
- Wilcze sny
- Synowie Białego Wilka
- Wilk (z szuflady)
- Noc wilczej strzelby
- Wilki i koźlęta
- Serce wilka
- Jego wilczy sekret
- Śladem białego wilka
- Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
- Zima wilka
- Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
- Wilki w ścianach
- Wilcze dzieci
- Ognisty wilk w Smallville
- Wilczyce deszczu
- Dwa małe wilczki
- Borka i Sambor. Wilki
- Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
- To nie jest BICEPS dla starych wilków
- WILK
- Czerwone wilczątko
- Król Wilków
- Tetfol. 1. Syn wilka
- Lisica i wilk
- Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
- Wilczyca i czarny książę. Tom 1
- Yakari. W krainie wilków. Tom 8
- Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
- Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
- Wilki. Historie prawdziwe
- Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
- Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
- Adaptacje literatury, Biały kieł
- Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 2
- Elryk. Biały wilk. Tom 3
- S/N (wilk z S/N)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 3
- Lupus. Tom 1
- Podziemny krąg. Wilk w matni
- Beastars. Tom 1
- Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
- Wilcze doły
- Samotny wilk i szczenię. Tom 4
- Wolfhunt. Zguba
- Wilki z Nowego Meksyku
- MUTE – ON/OFF (Wolf)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 5
- Wilk morski
- Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
- Samotny wilk i szczenię. Tom 6
- Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1