Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka – Wilczy artykuł nr 25

Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka to komiks, który oddziałuje na czytelnika dwoma środkami. Uspokajającymi i przerażającymi, chyba tylko po to, aby jeszcze bardziej spotęgować grozę. Uśpić czujność odbiorcy, ukołysać, a wtedy zupełnie z zaskoczenia przyłożyć powyżej opuszczonej gardy prosto w nos surową makabrą, po której bardzo trudno jest się podnieść.

Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka

Jednym z najbardziej sielankowych elementów, jakie znajdziemy w Uśmiechu wilka, jest obóz harcerski. Młodzi ludzie, z zapałem do pracy, w kolorowych getrach i chustach uwijają się z uśmiechami na twarzach oraz z wesołymi okrzykami i piosenkami na ustach. Osobiście z harcerzy to lubiłem najbardziej Rozgłośnię Harcerską, a w szczególności audycję Ryłkołaka, na którą czekać trzeba było do późnych godzin nocnych (105 minut po północy) i którą czasem nagrywałem sobie na… kasetę (tak, tak). Tomasz Ryłko straszył, puszczał ekstremalne odmiany metalu… i interpretował kołysanki. Wśród nich znalazła się pewna znana Piosenka Harcerska. Posłuchajcie i czytajcie dalej.

Błękitna jaszczurka to ksywka Lison, młodej chirurg, która ma bardzo osobliwe hobby. Rozwiązuje zagadki kryminalne. No i w sumie spoko, mimo że wydaje się to zupełnie odklejone od rzeczywistości, no ale jedno i drugie zajęcie wiąże się z działaniem operacyjnym. Nie czytałem poprzednich tomów, ponadto wydawnictwo Twój Komiks wydało w latach 2001-2004 tylko cztery z sześciu odcinków, ale Uśmiech wilka musiałem mieć w swojej wilczej kolekcji.

Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka

W czwartym tomie Błękitna jaszczurka wpada na trop pewnego psychopatycznego, seryjnego mordercy, który zainspirowany jest życiem i twórczością Paula Verlaine’a. Nie sądzę, bym słyszał o tym poecie wcześniej, ale w dzisiejszych czasach przecież to nie problem. Każdy z nas nosi ogromną bazę informacji w swojej kieszeni, wystarczy wpisać zapytanie, by zdobyć potrzebną wiedzę. Co ciekawe, Lison wpada na taki sam pomysł, ale jako że komiks powstawał na początku XXI w., dziewczyna musi… pójść do kafejki internetowej, co pachnie z dala minioną epoką technologiczną.

Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka

Inspiracja jednym z najbardziej uznanych francuskich poetów skłania mordercę do szukania wśród ofiar odpowiedników osób, które Verlaine (dodajmy to, również niezrównoważony) kochał w swoim życiu. Pierwsza ginie młoda australijska turystka, w której zabójca widzi żonę poety, Matyldę. Lison po internetowych poszukiwaniach przypuszcza, że następny będzie ranny w rękę chłopak, przebywający w szpitalu, w którym pracuje, doszukując się powiązania z Rimbaudem, postrzelonym przez Verlaina w afekcie. Kto będzie trzeci? To się okaże pod koniec, ale nie trzeba być najpotężniejszym mózgiem na świecie, aby się domyślić. Tym bardziej, że przypuszczenia skłaniają, by poszukiwać wśród ładnych dziewczyn.

Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka

Warstwa graficzna komiksu z deka rozczarowuje, bo niezbyt współgra z treścią. Benoît Roels kreśli bardzo czyste i wygłaskane ilustracje, pasujące do obrazowania harcerskiego obozu, ale do scen zbrodni nasiąkniętych makabryczną przemocą wywołaną seksualną niestabilnością to już nie bardzo. Dużo mroczniejsze obrazki, przenoszące strach ofiar, byłyby o wiele bardziej na miejscu.

Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka

Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka to bardzo krótki, 48 stronicowy komiks i mam wrażenie, że cała intryga, poszukiwania, pościg i „schwytanie” mordercy nie zostały zbyt wyczerpująco opisane. To, co mi się podoba, jak to w tego typu powieściach często bywa, to fakt, że na końcu okazuje się, że ścigany był dużo bliżej, niż na początku się wydawało. Sam tytułowy uśmiech wilka też uderza ze sporym impaktem i szokuje czytelnika, bo okazuje się czymś więcej niż tylko wyrazem pyska zwierzęcia, ale ma bezpośredni związek z tzw. uśmiechem z Glasgow. Jeśli nie wiecie, ale nie macie silnych nerwów, to nie sprawdzajcie co to. Tymczasem to wszystko, do następnego odcinka o wilczych komiksach zapraszam Was za miesiąc.

Sylwester

Do tej pory w wilczym cyklu ukazały się:

  1. Człowiek Wilk
  2. To nie jest las dla starych wilków
  3. Smacznego proszę wilka
  4. Rufus. Wilk w owczej skórze
  5. Wilcze imperium
  6. Wilczyca
  7. Pan Kawalarz Wilk
  8. Wilcze sny
  9. Synowie Białego Wilka
  10. Wilk (z szuflady)
  11. Noc wilczej strzelby
  12. Wilki i koźlęta
  13. Serce wilka
  14. Jego wilczy sekret
  15. Śladem białego wilka
  16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
  17. Zima wilka
  18. Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
  19. Wilki w ścianach
  20. Wilcze dzieci
  21. Ognisty wilk w Smallville
  22. Wilczyce deszczu
  23. Dwa małe wilczki
  24. Borka i Sambor. Wilki
  25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
  26. To nie jest BICEPS dla starych wilków
  27. WILK
  28. Czerwone wilczątko
  29. Król Wilków
  30. Tetfol. 1. Syn wilka
  31. Lisica i wilk
  32. Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
  33. Wilczyca i czarny książę. Tom 1
  34. Yakari. W krainie wilków. Tom 8
  35. Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
  36. Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
  37. Wilki. Historie prawdziwe
  38. Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
  39. Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
  40. Adaptacje literatury, Biały kieł
  41. Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
  42. Samotny wilk i szczenię. Tom 2
  43. Elryk. Biały wilk. Tom 3
  44. S/N (wilk z S/N)
  45. Samotny wilk i szczenię. Tom 3
  46. Lupus. Tom 1
  47. Podziemny krąg. Wilk w matni
  48. Beastars. Tom 1
  49. Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
  50. Wilcze doły
  51. Samotny wilk i szczenię. Tom 4
  52. Wolfhunt. Zguba
  53. Wilki z Nowego Meksyku
  54. MUTE – ON/OFF (Wolf)
  55. Samotny wilk i szczenię. Tom 5
  56. Wilk morski
  57. Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
  58. Samotny wilk i szczenię. Tom 6
  59. Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1
  60. Wilki, śpijcie dobrze

Share This: