Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna – wilczy artykuł nr 32

Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna

Od jakiegoś czasu w pełnie księżyca zostawiam na bieżąco wychodzące komiksy na rzecz archiwalnych, w których tytule pojawiały się wilki. Na dodatek, dzisiaj zaliczyliśmy częściowe zjawisko krwawego księżyca (spokojnie, nic nie przegapiliście – nie było widać). Ważne dni należy uczcić, chodźcie ze mną, tam pośrodku bagna czeka na nas wilcza gontyna. Usiądziemy, pośpiewamy o dawnych czasach, a opowieści będzie towarzyszyć przepiękna melodia wygrywana na flecie.

Komiksy historyczne

Polska ma bogatą historię, sięgającą czasów średniowiecza, ale niestety nie istnieją dobre komiksy starające się sięgnąć dawnych dziejów. Błąd! Co prawda do wielu tytułów można mieć zastrzeżenia co do jakości, ale na to, co tworzą panowie Zajączkowski i Czajkowski warto zwrócić uwagę. Drugim tomem serii Lux in Tenebris jest Wilcza gontyna, mnie przyciągnął tytuł, wkrótce okazało się, że prawie 80-stronicowy komiks ma wiele do zaoferowania.

Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna

Kryminalne zagadki starodawnej Polski

Aby nie nudzić o historii (bo może uważacie, że to nudne) to od razu powiem, że całość określiłbym jako kryminalne zagadki starodawnej Polski. Jak to mawiają, co dwie głowy to nie jedna, być może dlatego patrole policyjne rozsyłane są po dwóch, a nawet taki geniusz kryminalistyki jak Sherlock miał partnera. Tu jest nie inaczej, bohaterami historycznego dramatu jest kolejna dobrana para, rycerz Wojmir i mnich Jakusz.

Bohaterowie zostają wysłani wraz z małym oddziałem, aby odebrać podróżująca z Rusi narzeczoną księcia Kazimierza. Od razu przychodzi mi zweryfikować, jak dobrze znam, albo lepiej powiedzieć jak słabo znam historię Polski. Żadna lampka mi się nie zapala, jeżeli chcielibyście poznać tło historyczne, to niestety trzeba poszukać samemu. Zajączkowski nie chce zanudzać czytelnika suchymi faktami, ale w sumie to wręcz przeciwnie. Są interesujące.

Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna

Tło historyczne

Kazimierz I Odnowiciel był synem Mieszka II. Panował z przerwami od 1034 do 1058. Nie miał łatwego zadania, państwo pogrążone było w kryzysie, próbował umocnić swoją pozycję, co spotkało się ze sprzeciwem, przez co musiał uciekać na Węgry. W Polsce wybuchł chaos, a na Mazowszu powstało niezależne państewko, Miecław. Kazimierz próbował sojuszu z Rusią, a jak wiecie, małżeństwa są pieczęcią przymierza narodów. Wiedza nawet tych kilku faktów nie jest wymagana przed lekturą, ale dzięki niej dezorientacja nie zakłóci Wam czytania.

W listopadzie 1039 roku Rycerz Wojmir i mnich Jakusz wyruszają w rejon Grodów Czerwieńskich, czyli gdzieś na wschodnią granicę Polski, aby przechwycić i oddelegować księżniczkę Rusi, Dobroniegę. Niestety do przekazania nigdy nie dochodzi. Należało zebrać tropy i podążyć śladem uprowadzonej niewiasty. Niestety tropy prowadziły w niebezpieczne rejony bagien, zamieszkane przez pogańskie ludy.

Polityczny thriller z intrygą mającą na celu niedopuszczenie do sojuszu, ubarwiony jest przez fantastyczny wątek Wilkunów, dolewający do ogniska starosłowiańskich, pogańskich wierzeń. Półdziki i półzwierzęcy lud porywa księżniczkę w celu przedłużenia rodu swojego władcy. Krucha niewiasta przechodzi z rąk do rąk i tylko Wojmir z Jakuszem mogą ją uratować.

Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna

Pajęczynki z kresek tuszu

Emocjonująca opowieść w znakomity sposób ilustrowana jest przez Czajkowskiego. Uwielbiam te wszystkie pajęczynki z kresek tuszu. Czarno-białe grafiki przenoszą czytelnika na bezdroża, kreseczki pną się po wysokich trawach i rozciągają po stepach. Można poobserwować masę detali uzbrojenia, tępych ostrzy, długich pik, poobijanych hełmów. Wilcza gontyna, na tle bagien robi piorunujące, złowrogie wrażenie.

Jedyne czego bym się przyczepił, to dość proste, karykaturalne twarze ze zbyt dużymi oczami. Gdyby nie to, to bym Czajkowskiego obwołał mistrzem. Jakby jeszcze podkręcił nieco sekwencje, tak aby podkreślić dynamizm starć na białą broń, to bym się od Wilczej gontyny nie uwolnił na długo. Tak jest bardzo dobrze, ale mały niedosyt pozostaje.

W sumie to nie czuje się, że się czyta komiks historyczny. Wilcza gontyna nie dostarcza szkolnego formalizmu. Zamiast tego lądujemy ramię w ramię z bandami włóczącymi się po polach. Szukamy księżniczki, walczymy z poganami, używamy forteli (ekhem, no takich sztuczek). Starcia są brutalne, co się dziwić, skoro walczymy ledwo zaostrzonymi ostrzami, a Wilkuni to przecież bestie.

Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna

Polecane lektury

Panowie Zajączkowski i Czajkowski dostarczyli trzy części serii Lux in Tenebris. Oprócz Wilczej gontyny jest jeszcze Morowe z 2013 i Jellinge z 2017 roku. Następnych przygód Wojmira i Jakusza niestety brak, ale za to można nabyć wspaniały album o Stefanie Batorym. Mistyczne teamy to jest coś, na co trzeba zwracać uwagę i tak jest i w tym przypadku.

Sylwester

Do tej pory w wilczym cyklu ukazały się:

  1. Człowiek Wilk
  2. To nie jest las dla starych wilków
  3. Smacznego proszę wilka
  4. Rufus. Wilk w owczej skórze
  5. Wilcze imperium
  6. Wilczyca
  7. Pan Kawalarz Wilk
  8. Wilcze sny
  9. Synowie Białego Wilka
  10. Wilk (z szuflady)
  11. Noc wilczej strzelby
  12. Wilki i koźlęta
  13. Serce wilka
  14. Jego wilczy sekret
  15. Śladem białego wilka
  16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
  17. Zima wilka
  18. Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
  19. Wilki w ścianach
  20. Wilcze dzieci
  21. Ognisty wilk w Smallville
  22. Wilczyce deszczu
  23. Dwa małe wilczki
  24. Borka i Sambor. Wilki
  25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
  26. To nie jest BICEPS dla starych wilków
  27. WILK
  28. Czerwone wilczątko
  29. Król Wilków
  30. Tetfol. 1. Syn wilka
  31. Lisica i wilk
  32. Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
  33. Wilczyca i czarny książę. Tom 1
  34. Yakari. W krainie wilków. Tom 8
  35. Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
  36. Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
  37. Wilki. Historie prawdziwe
  38. Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
  39. Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
  40. Adaptacje literatury, Biały kieł
  41. Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
  42. Samotny wilk i szczenię. Tom 2
  43. Elryk. Biały wilk. Tom 3
  44. S/N (wilk z S/N)
  45. Samotny wilk i szczenię. Tom 3
  46. Lupus. Tom 1
  47. Podziemny krąg. Wilk w matni
  48. Beastars. Tom 1
  49. Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
  50. Wilcze doły
  51. Samotny wilk i szczenię. Tom 4
  52. Wolfhunt. Zguba
  53. Wilki z Nowego Meksyku
  54. MUTE – ON/OFF (Wolf)
  55. Samotny wilk i szczenię. Tom 5
  56. Wilk morski
  57. Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
  58. Samotny wilk i szczenię. Tom 6
  59. Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1
  60. Wilki, śpijcie dobrze

Share This: