Comanche. Wilki z Wyoming. Tom 3 – wilczy artykuł nr 35
Lato już się przepala, do końca wakacji jeszcze trochę, ale ja już się czuję jak w niedzielne popołudnie. Niby można jeszcze trochę odpocząć, ale za chwilę harówa rozpocznie się od nowa (kto ma dzieci w wieku szkolnym, to wie). W klimacie kończącego się lata zaczyna się trzeci tom frankofońskiego westernu, jakim jest Comanche. Wilki z Wyoming. Zastygłe, duszne i gorące powietrze wyrywane jest ze spokoju wybuchem akcji.
Co w artykule?
Początek jak z amerykańskiego filmu
Cenię to, gdy scenarzyści nie tracą czasu na wprowadzenie, przedstawianie postaci i inne takie tam. Kocham taką filmową narrację, od pierwszych sekund dzieje się dużo, dopiero jak opadnie kurz inicjacyjnej zawieruchy, zaczyna się wyjaśnianie, o co w tym wszystkim chodzi.
W ten to sposób Comanche. Wilki z Wyoming zaczyna się od napadu na dyliżans, bo te jak zapewne wiecie z filmów, przewoziły często wartościowy ładunek. Pościg na złamanie karku trwa dobrych kilka stron, nie brakuje popisów w posługiwaniu się bronią palną, ale mimo że powożący Gruby Sid zostaje postrzelony, ściganym udaje się uciec na ranczo o uroczej nazwie „trzy szóstki”, które należy do…
Comanche
… to chyba jasne. Inaczej się stać nie mogło. Od tej chwili Greg zaczyna wyjawiać wątki. Szybko okazuje się, że dyliżans był przynętą, a pieniądze stowarzyszenia hodowców podążają bocznym szlakiem. Dobbsi, zwani uroczo wilkami z Wyoming szybko orientują się, że zostali przechytrzeni. I rabusie, i pracownicy rancza ruszają po pustkowiach w poszukiwaniu pewnego niezbyt wyróżniającego się z krajobrazu kuriera, używającego przebrania pijaczyny (no dobra, tak naprawdę to jest pijaczyną, ale za to niezwykłym).
Scenarzysta serii, Greg bardzo wyraźnie nakreśla swoja postacie, odnoszę wrażenie, że nawet je troszeczkę przebarwia. Właścicielką rancza „trzy szóstki” jest młoda farmerka biegająca w spodniach, zwana Comanche. Pomaga jej rudzielec, który pojawił się kiedyś znikąd, a do gromady zaliczają się jeszcze czarnoskóry Toby, młodzik Rozczochrany Clem, rdzenny Amerykanin Księżycowa Plama, a w trzecim tomie dołącza jeszcze (choć na krótko) Brian Braggshaw, dość specyficzny wielebny. Notka z tyłu komiksu donosi, że Greg popisuje się znajomością prawdziwej historii Dzikiego Zachodu, ale szczerze wątpię, aby taka banda gdzieś, kiedyś się uzbierała.
Pocztówki z Dzikiego Zachodu
Za ilustracje odpowiedzialny jest Hermann i w sumie Comanche. Wilki z Wyoming wyglądają dokładnie tak, jak wyobrażam sobie frankofona z 1974 roku. Dynamiczne kadry wypełnione są tuszem uzupełnionym przez stonowane barwy. Czasem w kadrach pojawiają się tylko dwa, góra trzy kolory. W większości jest to uzasadnione porą nocną lub wejściem do pomieszczenia, ale w kilku przypadkach wygląda to tak, jakby rysownikowi nie chciało się kolorować wszystkich elementów.
O malutkich minusikach idzie szybko zapomnieć, bo Comanche. Wilki z Wyoming to wyborny akcyjniak. Dzieje się dużo, postacie, w tym główna bohaterka dają się szybko polubić, a zakończenie jest niebanalne, dość brutalne i wyznacza tor do następnych przygód. Jako że mam tylko ten tom, doceniam że Greg postarał się, aby nowy czytelnik nie czuł się zagubiony, dowiedział się wszystkiego, co najważniejsze, ale i miał ochotę poznać wcześniejsze przygody.
Niedostępne? Nie do końca
Trochę żałuję, że gdy była okazja do kupna pięciu tomów Comanche w dobrej cenie, wziąłem tylko ten. Serię wydawało u nas Wydawnictwo Komiksowe, ale w tym roku pojawił się integral od wydawnictwa Ongrys, ale niestety w nieco mniejszym formacie, bo w A4. Tyle że będzie można zebrać całość. Ja w sumie lubię powiększony format, więc trochę szkoda. Zwłaszcza że ilustracje Hermanna są klasa. Tymczasem to tyle, do kontynuacji poszukiwań wilków w komiksie zapraszam w następną pełnię księżyca.
Do tej pory ukazały się:
- Człowiek Wilk
- To nie jest las dla starych wilków
- Smacznego proszę wilka
- Rufus. Wilk w owczej skórze
- Wilcze imperium
- Wilczyca
- Pan Kawalarz Wilk
- Wilcze sny
- Synowie Białego Wilka
- Wilk (z szuflady)
- Noc wilczej strzelby
- Wilki i koźlęta
- Serce wilka
- Jego wilczy sekret
- Śladem białego wilka
- Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
- Zima wilka
- Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
- Wilki w ścianach
- Wilcze dzieci
- Ognisty wilk w Smallville
- Wilczyce deszczu
- Dwa małe wilczki
- Borka i Sambor. Wilki
- Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
- To nie jest BICEPS dla starych wilków
- WILK
- Czerwone wilczątko
- Król Wilków
- Tetfol. 1. Syn wilka
- Lisica i wilk
- Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
- Wilczyca i czarny książę. Tom 1
- Yakari. W krainie wilków. Tom 8
- Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
- Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
- Wilki. Historie prawdziwe
- Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
- Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
- Adaptacje literatury, Biały kieł
- Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 2
- Elryk. Biały wilk. Tom 3
- S/N (wilk z S/N)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 3
- Lupus. Tom 1
- Podziemny krąg. Wilk w matni
- Beastars. Tom 1
- Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
- Wilcze doły
- Samotny wilk i szczenię. Tom 4
- Wolfhunt. Zguba
- Wilki z Nowego Meksyku
- MUTE – ON/OFF (Wolf)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 5
- Wilk morski
- Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
- Samotny wilk i szczenię. Tom 6
- Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1
- Wilki, śpijcie dobrze