Wilki. Historie prawdziwe – wilczy artykuł nr 37

Wilki. Historie prawdziwe

Czy dzisiaj zawyją do księżyca w pełni? Czy lepiej nie wybierać się do lasu, gdy się ma na sobie czerwony płaszczyk? Czy bardziej trzeba uważać na watahę, czy samotne osobniki? A może trzeba wreszcie dowiedzieć się o nich naukowej prawdy? Z pomocą przychodzi kapitalny komiks Wilki. Historie prawdziwe.

Naukowcy o wilkach

To nie jest tak, że dostajemy same bajki. Z wilczymi stereotypami walczył już Tomasz Samojlik, naukowiec i pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Oczywiście zrobił to przy użyciu swojego przewrotnego komiksowego języka w Sercu Wilka (zajrzyjcie tu – klik). Tym razem do głosu dochodzi Michał Figura, przyrodnik i członek Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, który zajmuje się monitoringiem wilków, a przy okazji też rysiów i niedźwiedzi.

Komiks dokumentalny

W związku z tym spokojnie można traktować Wilki. Historie prawdziwe jako komiks przyrodniczy, czy dokumentalny. Otrzymujemy zapis prawdziwych opowieści, Figura opowiada o swojej pracy, ale trzeba przyznać, że nie jest to nudna robota, bo i przygód nie brakuje. Najważniejsze oczywiście są spotkania z wilkami. Tych nie brakuje, jak się łazi za wilkami, to się w końcu je spotka, a na dodatek przecież krajobraz naszego kraju jest mocno przekształcony przez człowieka i dzikim zwierzętom najzwyczajniej trzeba ruszać na ratunek, a że lasów jest mało to i same też wychodzą do człowieka.

Wilki. Historie prawdziwe

Momentami Wilki. Historie prawdziwe przypomina trochę podręcznik, czy film instruktażowy. Chodzi mi tu przede wszystkim o miejsca, gdzie Michał Figura opowiada o wykorzystywanych do pracy narzędziach, takich jak obroże z nadajnikami GPS, czy foto-pułapki. Nie dość, że czytelnik otrzymuje rys historyczny technologicznych rozwiązań, to jeszcze szczegółowy opis działania schodzący aż do poziomu wyjaśniania zjawisk fizycznych.

Poznaj prawdę o wilkach

Najważniejsza jest oczywiście wiedza o wilkach i przyznam, że wiele informacji mnie zadziwiło. Okazuje się, że watahy lepiej nazywać rodzinami, a dzikie wilki boją się człowieka. Z wielką ciekawością dowiedziałem się, jak rozpoznawać tropy tych zwierząt i czym jest sznurowanie. Autor wyjaśnia też, czemu ma służyć robienie kupy na samym środku szlaku. Im bardziej na widoku, tym lepiej (przysięgam, że ludzie noszący wilcze nazwiska tak nie robią).

Wartość edukacyjna tego komiksu jest ogromna, czuję że dowiedziałem się wielu wartościowych rzeczy, ale to, czego się nie spodziewałem, to że Wilki. Historie prawdziwe przyniesie wiele emocji. Autentycznie uradowałem się, gdy w Beskidzie Śląskim znowu pojawiła się wilcza rodzina, a poczułem wielki smutek, gdy wędrówka Halnej do Słowacji skończyła się tragicznie. Sam narrator przyznaje się, że stara się do tych zwierząt nie przywiązywać, ale zwyczajnie się nie da i to czuć wyraźnie z tych opowieści.

Wilki. Historie prawdziwe

Wiedza w przystępnej formie

Komiks został stworzony przez dwójkę artystów, Aleksandrę i Daniela Mizielińskich. Trochę się zdziwiłem, gdy przeczytałem w notce, że są znanymi twórcami dla dzieci, ale po weryfikacji muszę się przyznać, że Mapy miałem już w swoich rękach. Jako że filmy dokumentalne często są kwadratowe, tego samego spodziewałem się po komiksie przyrodniczym i niestety… Wilki. Historie prawdziwe nie jest wolny od paru błędów.

Przede wszystkim nie spodobały mi się projekty ludzi, może nawet nie o to chodzi, że są zbyt uproszczone (bo to można zrobić z głową), postacie są charakterystyczne, nie zlewają się ze sobą, ale balansują na granicy karykaturalnych bazgrołków, a spodziewałbym się tu trochę większego realizmu.

Narrację przejmuje tekst Figury, przez co sekwencje między poszczególnymi kadrami dyktowane są przekazywanymi informacjami, ale na szczęście jest sporo wyjątków. Czasem wilki swobodnie poruszają się po stronach, bez dyktowania narratora, co mają robić. Jest też moment, gdy jest mowa o przesądach, a w kadry wtłoczona jest spora dawka fantastyki i dynamizmu. Świetna jest też interakcja narratora z myśliwym opowiadającym o samotnych wilkach.

Wilki. Historie prawdziwe

Malutkie minusiki

Przyczepiłbym się jeszcze do ruchu zwierząt, bo zasadniczo lepiej by było, gdyby przechodziły po kadrach w kierunku czytania, czyli od lewej od prawej, chociaż gdy zawracają, to ma to sens, aby szły w przeciwną stronę. Zdaję sobie sprawę, że są to drobne niuansy, których ktoś, kto nie wgłębia się w sztukę komiksową, może nie znać, a jeszcze mniej osób zwraca uwagę na takie pierdoły.

Nie zmienia to też faktu, że Wilki. Historie prawdziwe wielokrotnie zachwycił mnie graficznie. W końcu tytułowe zwierzęta mieszkają w lesie, a leśne widoki są przepiękne i to o każdej porze roku. Zwłaszcza całostronicowe ilustracje robią wrażenie. Na koniec pokłon dla twórców, jest to na pewno ważny komiks, który niesie wiedzę o przepięknych zwierzętach i który stara się zapobiec, aby nie dochodziło już do histerii, przez którą wilki mogą znowu znaleźć się na skraju wyginięcia. Jeszcze większe pokłony dla tych, którzy dedykują swoje życie, by te leśne zwierzęta chronić i im pomagać. Nawet kosztem swojego czasu i rodzin.

Komiksu Wilki. Historie prawdziwe szukajcie na stronie wydawnictwa Dwie Siostry

Do tej pory ukazały się:

  1. Człowiek Wilk
  2. To nie jest las dla starych wilków
  3. Smacznego proszę wilka
  4. Rufus. Wilk w owczej skórze
  5. Wilcze imperium
  6. Wilczyca
  7. Pan Kawalarz Wilk
  8. Wilcze sny
  9. Synowie Białego Wilka
  10. Wilk (z szuflady)
  11. Noc wilczej strzelby
  12. Wilki i koźlęta
  13. Serce wilka
  14. Jego wilczy sekret
  15. Śladem białego wilka
  16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
  17. Zima wilka
  18. Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
  19. Wilki w ścianach
  20. Wilcze dzieci
  21. Ognisty wilk w Smallville
  22. Wilczyce deszczu
  23. Dwa małe wilczki
  24. Borka i Sambor. Wilki
  25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
  26. To nie jest BICEPS dla starych wilków
  27. WILK
  28. Czerwone wilczątko
  29. Król Wilków
  30. Tetfol. 1. Syn wilka
  31. Lisica i wilk
  32. Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
  33. Wilczyca i czarny książę. Tom 1
  34. Yakari. W krainie wilków. Tom 8
  35. Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
  36. Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
  37. Wilki. Historie prawdziwe
  38. Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
  39. Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
  40. Adaptacje literatury, Biały kieł
  41. Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
  42. Samotny wilk i szczenię. Tom 2
  43. Elryk. Biały wilk. Tom 3
  44. S/N (wilk z S/N)
  45. Samotny wilk i szczenię. Tom 3
  46. Lupus. Tom 1
  47. Podziemny krąg. Wilk w matni
  48. Beastars. Tom 1
  49. Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
  50. Wilcze doły
  51. Samotny wilk i szczenię. Tom 4
  52. Wolfhunt. Zguba
  53. Wilki z Nowego Meksyku
  54. MUTE – ON/OFF (Wolf)
  55. Samotny wilk i szczenię. Tom 5
  56. Wilk morski
  57. Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
  58. Samotny wilk i szczenię. Tom 6
  59. Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1
  60. Wilki, śpijcie dobrze

Share This: