Wilcze doły – wilczy artykuł nr 50
To już po raz 50. szukam wilków w najprzeróżniejszych komiksach. Nie wiem, na co to, komu potrzebne, ale to chyba tak dobry klucz, jak każdy. Przydałoby się jakieś mocne zamknięcie pierwszej pięćdziesiątki (choć mawiają, że życie zaczyna się po niej) i jak tak miotałem się, o czym napisać, wpadły mi w ręce Wilcze doły Daniela Gizickiego i Grzegorza Pawlaka od wydawnictwa Celuloza.
Co w artykule?
Małe i wspaniałe
Wilcze doły to króciutki, ośmiostronicowy (czy ośmio i pół, wliczając ilustrację z okładki) komiks w formacie A5, który udowadnia, że to, co małe jest piękne, ale może być też i napakowane. Nie mam na myśli ociężałe, bo scenariusz jest zgrabny i leciutki. Na czarno-białych kartkach pojawiają się dwie postacie, wojownik Sławko, noszący na ramieniu siodło, bo go szkoda, a koń padł oraz niedołężny staruszek, który mieszka w środku lasu, kopie pułapki na wilki i sam w nie wpada („kto pod kim dołki kopie…”? – no pewnie, że tak!). Tak przynajmniej wygląda gra pozorów, powyższe definicje zostają po chwili zweryfikowane.
Wywiązuje się interesujący dialog, dziadek dobrze gra swoją rolę, zaciąga, aż oczy pieką (czy tam uszy więdną – zależy od tego, czy jak czytacie, to słyszycie w głowie takiego szepczącego lektora), ale jego opowieść zaczyna się po chwili sypać. Sławko, po którym można by się spodziewać, że lepiej włada mieczem niż językiem, wciąga starca w słowną pułapkę, a każde pytanie to starannie przygotowane podchody, by dowiedzieć się, kim naprawdę jest starszy człowiek znaleziony w lesie i czy na pewno potrzebuje pomocy.
Doświadczenie przychodzi z wiekiem
Wilcze doły zawiera nawet scenę walki, bo bezradny starzec to taki krzepki dziadek, choć jego siła płynie nie z codziennych ćwiczeń, ale ze słowiańskich mitów. Choć tak naprawdę, poza deklaracją bycia mitycznych stworzeniem, nic tu nie zobaczycie. Jakby obedrzeć plansze z dialogów, to rzeczywiście mieszkaniec lasu dziwny jest i piekielnie niebezpieczny, ale nic nadto. Nadal wpaść w jego ręce nikt by nie chciał.
Cieszę się, że Wilcze doły są komiksową miniaturką, na którą pomysł mógł wpaść przy lekturze przygód wiedźmaka polującego na potwory. Niemniej nie obraziłbym się na rozwinięcie przygód Sławka. Być może dziadek, gdy usłyszał to imię, zawahał się z tego powodu, bo bał się, że woj przedstawi się jako Geralt.
Zresztą same plansze to też smakowity kąsek, Grzegorz Pawlak nie żałuje tuszu, las prezentuje się listopadowo-jesiennie i odpowiednio upiornie. Jeśli lubicie czarno-białe rysunki tak jak ja, to poszukajcie, co wyprawia ten autor w ramach corocznej październikowej akcji inktober. Palce lizać, klimat aż kapie z każdej ilustracji (polecam instagramowy profil Pawlaka – klik).
Wpaść w pułapkę scenarzysty
Te wszystkie fabularne wolty łączą mi się i zlewają z tytułem, bo mają na celu spowolnienie lub nawet całkowite usidlenie czytelnika. Wilcze doły kończą się w stylu, jeszcze wszystko jest możliwe, co stanowi ładne zamknięcie historii, która zaczęła się bez większego wyjaśniania, kto, skąd i po co. Sprawia też, że do tego komiksu wracam sobie, od czasu do czasu.
Wilcze doły miały swoją premierę na MFKiG w 2019, pamiętam, że kopia, którą nabył mi na festiwalu redakcyjny kolega, gdzieś mi się zapodziała w domu, później co prawda się znalazła, ale i tak przy okazji jakiś innych zakupów kupiłem sobie drugą. Zeszycik kosztował piątaka i wart był każdego grosika, ale niestety obecnie nie jest dostępny w sprzedaży. Jeśli kiedykolwiek, gdzieś go zobaczycie, czy w necie, czy na jakiś targach to bierzcie bez wahania.
Do tej pory w wilczym cyklu ukazały się:
- Człowiek Wilk
- To nie jest las dla starych wilków
- Smacznego proszę wilka
- Rufus. Wilk w owczej skórze
- Wilcze imperium
- Wilczyca
- Pan Kawalarz Wilk
- Wilcze sny
- Synowie Białego Wilka
- Wilk (z szuflady)
- Noc wilczej strzelby
- Wilki i koźlęta
- Serce wilka
- Jego wilczy sekret
- Śladem białego wilka
- Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
- Zima wilka
- Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
- Wilki w ścianach
- Wilcze dzieci
- Ognisty wilk w Smallville
- Wilczyce deszczu
- Dwa małe wilczki
- Borka i Sambor. Wilki
- Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
- To nie jest BICEPS dla starych wilków
- WILK
- Czerwone wilczątko
- Król Wilków
- Tetfol. 1. Syn wilka
- Lisica i wilk
- Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
- Wilczyca i czarny książę. Tom 1
- Yakari. W krainie wilków. Tom 8
- Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
- Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
- Wilki. Historie prawdziwe
- Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
- Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
- Adaptacje literatury, Biały kieł
- Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 2
- Elryk. Biały wilk. Tom 3
- S/N (wilk z S/N)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 3
- Lupus. Tom 1
- Podziemny krąg. Wilk w matni
- Beastars. Tom 1
- Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
- Wilcze doły
- Samotny wilk i szczenię. Tom 4
- Wolfhunt. Zguba
- Wilki z Nowego Meksyku
- MUTE – ON/OFF (Wolf)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 5
- Wilk morski
- Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
- Samotny wilk i szczenię. Tom 6
- Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1
- Wilki, śpijcie dobrze