Beastars. Tom 1 – wilczy artykuł nr 48
Wilk ubrany w portki i koszulę, podgryzający własną rękę zachęcił mnie do rozpoczęcia przygody z kolejną mangą. Beastars. Tom 1 pojawił się na naszym rynku już jakiś czas temu, przez trzy lata Studio JG dostarczyło nam już 14 odcinków serii napisanej przez Paru Itagaki. Jak to się rozpoczęło? Ano w emocjach.
Co w artykule?
Spotkanie przy pełni księżyca
Ta historia zaczyna się niczym z rasowego dreszczowca. W zalanej światłem księżyca sali gimnastycznej dochodzi do makabrycznej zbrodni. Jeden z uczniów liceum Cherryton zostaje zamordowany. Co mogło być przyczyną tak okrutnego aktu? Może to, że Tem miał zagrać główną rolę w szkolnym przedstawieniu, a ktoś mu tego zwyczajnie zazdrościł. A może przyczyna jest dużo bardziej przyziemna? Ktoś z uczniów był zwyczajnie głodny, tak bardzo, że nie mógł zapanować nad swoimi pragnieniami. Zwierzęcy instynkt zwyciężył, a koleżeńskie sentymenty zostały zepchnięte na dalszy plan.
Oczywiście, rozegranie tego typu scenariuszu możliwe jest tylko i wyłącznie z tego powodu, że bohaterami Paru Itagaki są antropomorficzne zwierzęta. To znaczy takie, które zachowują się, poruszają i mówią tak jak ludzie, ale ich charakter można opisać cechami zwierzęcymi. Jeśli mieliście kiedyś sprytnego znajomego, który cwaniactwem wywijał się z każdego kłopotu, to w takiej opowieści na bank byłby lisem.
Problemy dorastającej młodzieży
Społeczność liceum wyraźnie podzielona jest na dwie grupy. Mięsożerców i roślinożerców, choć tak naprawdę pierwsi są wegetarianami, a drudzy weganami. Spożywanie mięsa jest surowo zabronione, w szkole każdy powinien czuć się bezpiecznie, jednak już od samego początku tej historii tak nie jest. Cień podejrzenia pada na grono drapieżników, czy zbrodni mógł dokonać wilk Legoshi, mimo że Lem był jego najlepszym przyjacielem?
Beastars to opowieść o nastolatkach, więc nie brakuje tu przemian właściwych dla tego okresu. Dzieciaki doświadczają uczuć, które dotąd nie były im znane i na nieszczęście z rozpoznaniem większości z nich muszą radzić sobie samotnie. Zwierzęcy instynkt i chęć zabijania zakrywa tu budzącą się seksualność, między wilkiem Legoshim a śliczną króliczynką Haru wyraźnie iskrzy, ale czy tylko chodzi o to, że on jest wielkim drapieżnikiem, a ona łakomym soczystym kąskiem, który tylko podrażniłby żołądek, to się dopiero okaże.
Jakie masz wielkie oczy!
Paru Itagaki bardzo czytelnie pokazuje emocje na zwierzęcych twarzyczkach. Legoshi zakrywa się za fasadą fajtłapy, podkłada się w szkolnych bójkach, ale natury nie oszuka i z przerażeniem przyjmuje rewelacje dyktowane przez instynkty. Na ślicznej twarzy Haru odmalowują się za to bardzo gorzkie doświadczenia, w tym te, związane z zawodem innych przy bliższym poznaniu dziewczyny, po którym okazuje się, że tak naprawdę nie jest tym, kim sobie wyobrażali, że będzie. W momencie, gdy wpada w kłopoty, a z jej spojrzenia wyziera strach, momentalnie dzieli się nim z czytelnikiem.
Nie brakuje też i innych wątków związanych ze społecznością i życiem w liceum. Kółko teatralne obraca się wokół niezwykle popularnego w szkole jelenia, z którym lepiej nie zadzierać, mimo że zalicza się przecież do roślinożerców. Napięć między poszczególnymi grupkami, nie tylko zdefiniowanych dzięki naturze jest tu sporo, są wykluczenia i szkalowanie, co uświadamia mi, że jednak cieszę się, że dorastanie mam za sobą, choć i tak okres liceum zajmuje w mojej pamięci szczególne miejsce opatulone grubym kocem melancholii. Może dlatego, że pierwszy raz wszystko smakuje intensywniej, niż za każdym kolejnym razem.
Beastars. Tom 1 to bardzo przyjemny komiks, dobrze wprowadzający do realiów szkoły z antropomorficznymi zwierzętami. Tempo opowieści jest doskonałe, nie ma tu rozciągania, tak aby tomów było, jak najwięcej i aż się chce czytać dalej. Paru Itagaki może nie jest jakąś ilustracyjną mistrzynią, ale ze względu na dynamikę akcji i szczegółowość kadrów, miło się patrzy na ten komiks, a strach, dzikość i groza łatwo przenoszą się na czytelnika. Aha, pod obwolutą znalazł się jeszcze jeden mini komiks, ze scenką tyczącą się elektryzacji futra. Jeśli to przegapiliście, to nadróbcie to jak najprędzej i zapamiętajcie, że następnym razem trzeba zajrzeć dosłownie wszędzie.
Do tej pory ukazały się:
- Człowiek Wilk
- To nie jest las dla starych wilków
- Smacznego proszę wilka
- Rufus. Wilk w owczej skórze
- Wilcze imperium
- Wilczyca
- Pan Kawalarz Wilk
- Wilcze sny
- Synowie Białego Wilka
- Wilk (z szuflady)
- Noc wilczej strzelby
- Wilki i koźlęta
- Serce wilka
- Jego wilczy sekret
- Śladem białego wilka
- Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
- Zima wilka
- Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
- Wilki w ścianach
- Wilcze dzieci
- Ognisty wilk w Smallville
- Wilczyce deszczu
- Dwa małe wilczki
- Borka i Sambor. Wilki
- Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
- To nie jest BICEPS dla starych wilków
- WILK
- Czerwone wilczątko
- Król Wilków
- Tetfol. 1. Syn wilka
- Lisica i wilk
- Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
- Wilczyca i czarny książę. Tom 1
- Yakari. W krainie wilków. Tom 8
- Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
- Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
- Wilki. Historie prawdziwe
- Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
- Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
- Adaptacje literatury, Biały kieł
- Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 2
- Elryk. Biały wilk. Tom 3
- S/N (wilk z S/N)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 3
- Lupus. Tom 1
- Podziemny krąg. Wilk w matni
- Beastars. Tom 1
- Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
- Wilcze doły
- Samotny wilk i szczenię. Tom 4
- Wolfhunt. Zguba
- Wilki z Nowego Meksyku
- MUTE – ON/OFF (Wolf)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 5
- Wilk morski
- Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
- Samotny wilk i szczenię. Tom 6
- Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1
- Wilki, śpijcie dobrze