Wilczy artykuł nr 24. Borka i Sambor. Wilki

Każdy, kto twierdzi, że nie należy fantazjować, żyje w błędzie. Marzenia się spełniają, a jedno z moich było takie: aby KRL narysował komiks o wilkach. Wiele nie trzeba było czekać, wystarczyło, że nad Mazowszem zawisły mammatusy, w dolinie Hessdalen rozbłysły światła, a skorupkę jajka przebił czarny łabędź. Równie niespodziewanie dotarł do gawiedzi komiksowej piąty zeszyt serii Borka i Sambor. Wilki. Fajnie? No pewnie, że tak!

Borka i Sambor. Wilki

Lekturę tekstów o wilczych komiksach staram się umilać jakąś trafną piosenką. Tak będzie i tym razem. Z komiksem ilustrowanym przez KRL-a, ze względu na czasy, w których przygody przeżywają Borka i Sambor, dość prosto kojarzy mi się muzyka folkowa. Do krainy molowych pasaży, chóralnych zaśpiewów i klasycznych instrumentów (nawet jeśli oznacza to tylko gitarę i flet) zajrzała i sfora muzycznych, norweskich kameleonów. Jedną z pieśni nocy znajdziecie poniżej, ale polecam cały, drugi album Ulver, do odsłuchu w księżycową noc, taką jak dzisiaj (o ile pogoda dopisze – oczywiście).

Przejdźmy do rzeczy, czerwone litery, stylizowane na runy, zapraszają między listowie. Przyjemne, ciepłe, wygaszone, jesienne kolory otulają okładkę, ale niezbyt wesołe miny bohaterów zapowiadają, że w lesie czai się jakieś niebezpieczeństwo. Jakie? No, wilki, co oczywiste. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie postanowiło już po raz piąty dostarczyć przygody milusińskiego rodzeństwa żyjącego w czasach, gdy Polska była tylko oseskiem wśród europejskich państw. Tym razem jednak Elżbieta Żukowska nie sięga do podań Gala Anonima, ani do polskich legend, a do wiersza Przemka z Bractwa Wojowników Kruki O chłopcach w wilki przemienionych.

Borka i Sambor. Wilki

Jest to incydent sprawiający, że seria wykracza nieśmiało poza wyznaczone ramy i zmierza w dość rozległe fantastyczne rejony. Troszkę jednak szkoda, bo ceniłem sobie to, że dzięki Borce i Samborowi można było poznać  polską historię, podania, baśni bądź legendy, choćby tę o ślepocie Mieszka (zajrzyjcie TU). Jeżeli jakieś medium może przybliżać wiedzę historyczną w turbo dostępny sposób, to na pewno będzie to komiks.

Borka i Sambor. Wilki

Tym razem dostajemy tylko trochę staroświeckich realiów, w tle zauważyć można chałupę pokrytą słomą. Borka, Sambor i Szewczyk Dratewka (który stał się już częścią drużyny) biorą udział w turnieju łuczniczym, co wzbudza u mnie ogromnie pozytywne skojarzenia z Robin Hoodem (tym w kapturze) i Thorgalem. Pojawia się też tajemniczy Pan Lasu i przebiegła czaro… eee… szacowna znachorka.

Borka i Sambor. Wilki

Fabuła skrojona przez Elżbietę Żukowską jest prosta niczym strzała, a wspomniany wiersz momentalnie wywołuje skojarzenie z bajką O sześciu łabędziach. Tyle że mamy tytułowy twist, zamiast ptaków znajdziemy tu wilki, z czego jestem bardziej niż kontent. Niestety, już jako zgrzybiały pryk częstujący maluchy wertersami nie odczuwam zagrożenia, które otacza Borkę i Sambora w lesie. Akcja toczy się z górki na pazurki w stronę dobrego zakończenia, z czego każde dziecko na pewno się ucieszy.

Borka i Sambor. Wilki

Borka i Sambor. Wilki to bardzo kolorowy komiks (powiem to głośno) przeznaczony głównie dla dzieci. KRL po prawdzie przemyca tu swój obły styl, ale poziom Łaumy to nie jest. Właściwie to wiele bym dał, aby ta seria wyglądała tak jak ten genialny komiks. Mimo że autor lubi sobie pokreskować, tu niestety jest dość prosto, a kadry świecą momentami pustkami. Podejrzewam, że zmiana formatu z A4 na mniejszy pomogłaby ilustracjom. Może przed sięgnięciem po szósty tom, ktoś powinien dać mi po łapach i kazać, abym zostawił komiks dzieciom? Mmmm, nieeeee. Jakoś nie mogę przejść obok takiej publikacji obojętnie. Czy będzie ciąg dalszy? Tajemnicze jajo znów narobiło zamieszania na koniec, więc wszystko wskazuje na to, że tak.

Sylwester

Dziękuję Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Do tej pory w wilczym cyklu ukazały się:

  1. Człowiek Wilk
  2. To nie jest las dla starych wilków
  3. Smacznego proszę wilka
  4. Rufus. Wilk w owczej skórze
  5. Wilcze imperium
  6. Wilczyca
  7. Pan Kawalarz Wilk
  8. Wilcze sny
  9. Synowie Białego Wilka
  10. Wilk (z szuflady)
  11. Noc wilczej strzelby
  12. Wilki i koźlęta
  13. Serce wilka
  14. Jego wilczy sekret
  15. Śladem białego wilka
  16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
  17. Zima wilka
  18. Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
  19. Wilki w ścianach
  20. Wilcze dzieci
  21. Ognisty wilk w Smallville
  22. Wilczyce deszczu
  23. Dwa małe wilczki
  24. Borka i Sambor. Wilki
  25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
  26. To nie jest BICEPS dla starych wilków
  27. WILK
  28. Czerwone wilczątko
  29. Król Wilków
  30. Tetfol. 1. Syn wilka
  31. Lisica i wilk
  32. Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
  33. Wilczyca i czarny książę. Tom 1
  34. Yakari. W krainie wilków. Tom 8
  35. Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
  36. Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
  37. Wilki. Historie prawdziwe
  38. Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
  39. Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
  40. Adaptacje literatury, Biały kieł
  41. Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
  42. Samotny wilk i szczenię. Tom 2
  43. Elryk. Biały wilk. Tom 3
  44. S/N (wilk z S/N)
  45. Samotny wilk i szczenię. Tom 3
  46. Lupus. Tom 1
  47. Podziemny krąg. Wilk w matni
  48. Beastars. Tom 1
  49. Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
  50. Wilcze doły
  51. Samotny wilk i szczenię. Tom 4
  52. Wolfhunt. Zguba
  53. Wilki z Nowego Meksyku
  54. MUTE – ON/OFF (Wolf)
  55. Samotny wilk i szczenię. Tom 5
  56. Wilk morski
  57. Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
  58. Samotny wilk i szczenię. Tom 6
  59. Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1
  60. Wilki, śpijcie dobrze

Share This: