Conan Barbarzyńca. Kolekcja. Prawo wilków. Tom 52 – wilczy artykuł nr 65

„Conan Barbarzyńca. Kolekcja. Prawo wilków” — 52. tom serii od Hachette — składa się z oryginalnych zeszytów #163–165 serii Savage Sword of Conan, wydawanej przez nie byle kogo, bo przez Marvel Comics. Jak widać, Marvel wciąż rządzi także w polskich kolekcjach Hachette — choć dziś wychodzi już tylko „Marvel Origins.

Conan Barbarzyńca. Kolekcja. Prawo wilków

Znany scenarzysta i okładka

Scenariusz do wszystkich trzech epizodów stworzył Chuck Dixon — twórca doskonale znany fanom zarówno Marvela, jak i DC, także tym w Polsce. W barwach Marvela pisał m.in. dla Punishera, w tym serię Punisher: War Zone (#1–6), którą TM-Semic wydało u nas zbiorczo w czerni i bieli. Z kolei w DC Comics pracował przy Knightfall i współtworzył postać Bane’a.

Co ciekawe, okładka 52. tomu kolekcji Conana od Hachette była już wcześniej znana polskiemu czytelnikowi — pojawiła się na jednym z wydań As Editor, oficyny działającej na początku lat 90., która — według miejskiej legendy — niekoniecznie przejmowała się takimi szczegółami, jak prawa licencyjne.

Conan Barbarzyńca. Kolekcja. Prawo wilków

Z kolekcji wziąłem – wilki i cebulę

Kupowałem kolekcję Conana Barbarzyńcy dość wybiórczo. Właściwie poza pierwszym tomem z rysunkami Barry’ego Windsora-Smitha (który, jak zawsze, był w promocyjnej cenie — więc grzechem byłoby nie wziąć), dorzucałem do półki tylko te części, które miały „wilka” w tytule. Byłem przekonany, że już wszystkie zdążyłem przeczytać. A jednak — „Prawo wilków” okazało się czekać na swój moment.

I właśnie dziś ten moment nadszedł, bo mamy pełnię, zwaną różowym księżycem. Choć wciąż biały (jak przy niebieskiej pełni), to właśnie on symbolicznie otwiera pierwszą pełnię wiosny — a ta, jak wiadomo, sprzyja nadganianiu zaległości. Nawet tych barbarzyńskich.

Conan Barbarzyńca. Kolekcja. Prawo wilków

W środku też różu nie znajdziecie, mimo że na okładce przebiega różowłosa, pół naga piękność. „Conan Barbarzyńca. Kolekcja. Prawo wilków” to komiks czarno-biały — dwa epizody narysował Gary Kwapisz, a trzeci Ernie Chan. Ilustracje są specyficznie cieniowane liniami czy krateczkami (kropeczek nie wychwyciłem), przez co momentami wydaje się, że na stronach pojawia się kolor szary, ale to tylko złudzenie. Oko zwyczajnie daje się oszukać.

Nie wiem, czy kiedykolwiek widziałem tę okładkę wcześniej — całkiem możliwe, że wypatrzyłem ją przez szybę kiosku, rozglądając się za Spider-Manem. Bo na jednych zajęciach z plastyki, kiedy trzeba było narysować obrazek inspirowany muzyką (a nauczyciel puścił jakiś kawałek My Dying Bride), stworzyłem ilustrację z typem trzymającym czyjąś odciętą głowę. Co prawda zadanie ostatecznie zaliczyłem inną pracą — na niej był las… krzyży — ale doskonale pamiętam, co pojawiło się w mojej głowie jako pierwsze.

Conan na Dzikim Zachodzie i w wielkim mieście

„Prawo wilków” to właściwie western w klimacie Conana — i to całkiem dobry. Barbarzyńca trafia na odludzie, gdzie namawia mieszkańców domku na odludziu, by schronili się w forcie przed nadciągającym dzikim plemieniem. Tam dowodzi obroną. Na drugim planie — symboliczne wilki i psy. Te oswojone szczekają, bronią, służą. Te dzikie — atakują. Ale linia podziału wcale nie jest taka oczywista. Z jednej strony cywilizowane społeczeństwo za murami fortu. Z drugiej — barbarzyńcy. Kto zasługuje na miano honorowego, a kto naprawdę jest dziki? Odpowiedź przychodzi, jak to u Conana, dość bezlitośnie.

Conan Barbarzyńca. Kolekcja. Prawo wilków

W dwóch pozostałych epizodach Conan zostawia dzicz za plecami i wybiera się do miasta, a właściwie dwóch różnych miast. W „Mieście szczurów” ma pomścić śmierć spadkobiercy chana; pojedynek i pościg po dachach to coś, co Gary Kwapisz mógłby spokojnie zaprezentować w jakimś komiksie superbohaterskim. Natomiast najlepszym graficznie z tej trójki jest środkowy epizod zilustrowany przez Erniego Chana. Co prawda „Pełzający bóg” bardziej pasowałby do ksiąg H.P. Lovecrafta niż Roberta E. Howarda, bo pradawny potwór mieszkający pod miastem i żądający ofiary niechybnie inspirowany jest Cthulhu, ale nadal — grafiki są kapitalne, a rozkładówka z mackowatym potworem rozrywającym miasto cieszy oko.

Po zakończeniu kolekcji na Conana w komiksach narzekać nie można, zwłaszcza że trafił do przestrzeni publicznej. Do wyboru, do koloru — jeśli ktoś nie lubi czarno-białych komiksów, też nie będzie narzekał. Tymczasem to wszystko — do poszukiwania wilków w komiksach zapraszam za miesiąc. Na razie pozostaje mi tylko zawyć na koniec: „AUUUUUUUUUUUU”.

Do tej pory w wilczym cyklu ukazały się:

  1. Człowiek Wilk
  2. To nie jest las dla starych wilków
  3. Smacznego proszę wilka
  4. Rufus. Wilk w owczej skórze
  5. Wilcze imperium
  6. Wilczyca
  7. Pan Kawalarz Wilk
  8. Wilcze sny
  9. Synowie Białego Wilka
  10. Wilk (z szuflady)
  11. Noc wilczej strzelby
  12. Wilki i koźlęta
  13. Serce wilka
  14. Jego wilczy sekret
  15. Śladem białego wilka
  16. Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
  17. Zima wilka
  18. Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
  19. Wilki w ścianach
  20. Wilcze dzieci
  21. Ognisty wilk w Smallville
  22. Wilczyce deszczu
  23. Dwa małe wilczki
  24. Borka i Sambor. Wilki
  25. Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
  26. To nie jest BICEPS dla starych wilków
  27. WILK
  28. Czerwone wilczątko
  29. Król Wilków
  30. Tetfol. 1. Syn wilka
  31. Lisica i wilk
  32. Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
  33. Wilczyca i czarny książę. Tom 1
  34. Yakari. W krainie wilków. Tom 8
  35. Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
  36. Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
  37. Wilki. Historie prawdziwe
  38. Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
  39. Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
  40. Adaptacje literatury, Biały kieł
  41. Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
  42. Samotny wilk i szczenię. Tom 2
  43. Elryk. Biały wilk. Tom 3
  44. S/N (wilk z S/N)
  45. Samotny wilk i szczenię. Tom 3
  46. Lupus. Tom 1
  47. Podziemny krąg. Wilk w matni
  48. Beastars. Tom 1
  49. Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
  50. Wilcze doły
  51. Samotny wilk i szczenię. Tom 4
  52. Wolfhunt. Zguba
  53. Wilki z Nowego Meksyku
  54. MUTE – ON/OFF (Wolf)
  55. Samotny wilk i szczenię. Tom 5
  56. Wilk morski
  57. Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
  58. Samotny wilk i szczenię. Tom 6
  59. Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1
  60. Wilki, śpijcie dobrze
  61. Szary wilk. Panzerkampfwagen VIII Maus
  62. Wilk, który się zgubił
  63. Samotny wilk i szczenię. Tom 7
  64. „Podręcznik dla Superbohaterów. Część 4. Wilk nadchodzi”
  65. Conan Barbarzyńca. Kolekcja. Prawo wilków. Tom 52

Share This: