Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1 – wilczy artykuł nr 59
Okres od 1650 do 1730 roku określany jest jako Złoty Wiek Piractwa, w którym piractwo osiągnęło swój szczyt na Karaibach, wzdłuż wybrzeży Ameryki Północnej i na Oceanie Indyjskim. Piraci dokonywali rabunków na morzu, atakując statki handlowe przewożące złoto, srebro, przyprawy, cukier czy niewolników. Koncentrowali się na szlakach handlowych, szczególnie tych prowadzących przez Karaiby. Do legendarnych postaci należą Edward Teach, znany jako Czarnobrody, Henry Morgan oraz bohaterka komiksu Francka Bonneta „Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów”.
Co w artykule?
Piracka Legenda Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów
Anne Bonny, urodzona jako Anne Cormac w Irlandii, przeniosła się z rodziną do Karoliny Południowej, gdy była dzieckiem. Jej ojciec, William Cormac, był prawnikiem, a matka była jego służącą. Już od młodości była znana z silnego temperamentu i niezależnego ducha. Niezależności szukała wśród piratów, ponieważ w świecie zdominowanym przez mężczyzn nie mogła na nią liczyć. Stała się symbolem niekonwencjonalności i płomiennej odwagi, jednak swoją pozycję musiała wywalczyć, uciekając się do układów, a często nawet przebierając się za mężczyznę.
Franck Bonnet, członek tytularny Akademii Sztuk i Nauk Morskich w Pornichet we Francji, pokazuje jej drogę do niezależności, zaczynając od ucieczki z domu. Samotnej kobiecie błąkającej się po mieście w XVIII wieku groziło wiele niebezpieczeństw, a perspektywy zatrudnienia były ograniczone głównie do pracy w domu publicznym. Drogę do piractwa, jak i inne możliwości dla kobiet w tamtym okresie, miało otworzyć małżeństwo. Tak oto przed rudowłosą przyszłą legendą stanął James Bonny, drobny, ale jednak pirat.
Od Ucieczki do Pirackiej Chwały
Autor przedstawia piratkę jako osobę pragnącą przygód i bogactwa, nie zadowalającą się drobnymi kradzieżami ledwo wystarczającymi na przeżycie. Momentami też lekko idealizuje, zwłaszcza gdy dochodzi do rabunku i przedmiotowego traktowania niewolników. Choć traktowanie czarnoskórych w tamtych czasach było odrażające, mało prawdopodobne, by nawet osoba o tak gorącym temperamencie ryzykowała spalenie swojej przykrywki dla ratowania kobiet traktowanych jak zwierzęta.
Jak w świecie mężczyzn radziła sobie Anne Bonny i jak ją zaprezentował Franck Bonnet? Jako wilczycę, gryzącą tam, gdzie się da, i uciekającą się do podstępów (jak się domyślacie, prawdziwych wilków w tym komiksie nie znajdziecie). Wielokrotnie jednak spotykały ją ciężkie doświadczenia, kary i upokorzenia z każdej strony – również od jej męża Jamesa, który pozostawił ją ze swoją załogą, mogącą z nią zrobić, co tylko chciała. Mimo że legendarna piratka wkrótce odkryła, że jej ciało to potężna broń – pożądanie odbierało mężczyznom zdolność do zimnej oceny sytuacji – „Anne. Bonny. Wilczyca z Karaibów” to opowieść o miłości, na drodze której stanęła umowa małżeńska. Trudna do anulowania, ale nie niemożliwa do rozwiązania, zwłaszcza przy odpowiedniej perswazji czy przekupstwie.
Historia Odwagi i Niezależności Anne Bonny
Franck Bonnet interesująco kreśli strony komiksu, choć najlepiej wypadają te, na których widać okręty. Choć nie jestem ekspertem, wierzę, że autor zadbał o autentyczność przedstawionych statków. Na wklejkach pokazano interesujący przekrój z opisem pomieszczeń. Bogate zdobienia, porozpinany takielunek i oczywiście powiewająca flaga z czaszką – nie mogło jej zabraknąć w opowieści o piratach.
Wyróżniają się też niektóre sekwencje, a najlepsza jest ta z Anne Bonny paradującą w samej bieliźnie po przedstawieniu przez urzędnika alternatywy płatności za akt notarialny – suknia albo to, co pod nią. Wściekła jak osa bohaterka swoją postawą pokazuje wybraną opcję. Są jednak sceny, jak ta rozegrana po zwolnieniu z więzienia, które sprawiają wrażenie, jakby brakowało kadru lub dwóch – po strzale w głowę następuje wezwanie, że kto się ruszy, oberwie jako pierwszy.
Kolory Isabelle Charly są nieco rozczarowujące – w wielu miejscach zbyt zachowawcze i wypłowiałe, jakby miały nie odwracać uwagi od ilustracji. Ma to swoje zalety, bo drobiazgowy plan kadrów robi wystarczające wrażenie. Kolorystycznie najlepiej wypadają sceny po zmierzchu, choć w sumie powinno być odwrotnie. Często poszczególne plansze tonowane są w odcieniach jednej barwy, co mogłoby być trochę bardziej żywe.
„Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów” to tylko połowa opowieści, ale mimo niewielkiej objętości – tom 1 to około 60 stron – jest tu sporo do czytania, wydarzeń oraz treści. Intryga polityczna i wątek umowy małżeńskiej tworzą skomplikowaną fabułę, przez co momentami trudno się w niej połapać. Jedno jest pewne: kto by nie był winien, kara – choć niesprawiedliwa – została wymierzona bohaterce. Szkoda, że na dokończenie opowieści trzeba będzie zaczekać, ale pierwszy tom i tak oferuje całkiem sporo.
W wilczym cyklu ukazały się:
- Człowiek Wilk
- To nie jest las dla starych wilków
- Smacznego proszę wilka
- Rufus. Wilk w owczej skórze
- Wilcze imperium
- Wilczyca
- Pan Kawalarz Wilk
- Wilcze sny
- Synowie Białego Wilka
- Wilk (z szuflady)
- Noc wilczej strzelby
- Wilki i koźlęta
- Serce wilka
- Jego wilczy sekret
- Śladem białego wilka
- Szósty rewolwer. Tom 5. Zimowe wilki
- Zima wilka
- Samotny wilk i szczenię. Tom 1. Szlak śmierci
- Wilki w ścianach
- Wilcze dzieci
- Ognisty wilk w Smallville
- Wilczyce deszczu
- Dwa małe wilczki
- Borka i Sambor. Wilki
- Błękitna jaszczurka. 4. Uśmiech wilka
- To nie jest BICEPS dla starych wilków
- WILK
- Czerwone wilczątko
- Król Wilków
- Tetfol. 1. Syn wilka
- Lisica i wilk
- Lux in tenebris. 2. Wilcza gontyna
- Wilczyca i czarny książę. Tom 1
- Yakari. W krainie wilków. Tom 8
- Kapitan Kloss. Gruppenführer Wolf
- Królewska Krew. Tom 3. Wilki i królowie
- Wilki. Historie prawdziwe
- Samotny wilk i szczenię. Tom 1 (nowa edycja od Hanami)
- Wydział 7. Wilki. Zeszyt 10
- Adaptacje literatury, Biały kieł
- Dwa gwoździe. Tom 2 (Telefon do piekła, Matka wilków)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 2
- Elryk. Biały wilk. Tom 3
- S/N (wilk z S/N)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 3
- Lupus. Tom 1
- Podziemny krąg. Wilk w matni
- Beastars. Tom 1
- Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach. Tom 7
- Wilcze doły
- Samotny wilk i szczenię. Tom 4
- Wolfhunt. Zguba
- Wilki z Nowego Meksyku
- MUTE – ON/OFF (Wolf)
- Samotny wilk i szczenię. Tom 5
- Wilk morski
- Alpha. Zapłata dla wilków. Tom 3
- Samotny wilk i szczenię. Tom 6
- Anne Bonny. Wilczyca z Karaibów. Tom 1
- Wilki, śpijcie dobrze
Ezgemplarz udostępniony przez wydawnictwo Lost in time.